Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 11.04.2017, 14:41
Kupujesz nowe mieszkanie? Sprawdź na co uważać przy odbiorze lokalu.
Sprawdzenie mieszkanie pod kątem standardu wykonania to prawo które przysługuje każdemu nabywcy. Zanim przyszły lokator w nim zamieszka musi podpisać odbiór mieszkania od dewelopera. Jak się to odbywa, na co należy zwrócić uwagę, kiedy można odmówić podpisania?
Sprawa podstawowa to określenie w umowie kiedy mieszkanie będzie gotowe do odbioru. Przekroczenie wskazanego terminu chroni nabywcę i może być obwarowane karami umownymi. Równocześnie deweloper określa termin w jakim należy przeprowadzić odbiór. Nie dostosowanie się do terminów powoduje, iż deweloper uzna przyjęcie stanu faktycznego mieszkania.

Zatrudniamy fachowce

Wybierając się na odbiór mieszkania warto zaangażować do tego inspektora nadzoru budowlanego. Praca specjalisty posiadającego profesjonalną wiedzę i urządzenia będzie nasz kosztowała około 200 złotych. Oczywiście im większa powierzchnia mieszkania, domu tym cena wzrośnie. Ale to naprawdę opłacalna inwestycja.

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny odbiór warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia czyli fachowa poziomica, miarka, kątownik czy próbnik. Dodatkowo należy zabrać ze sobą projekt lokum oraz umowę.

Co sprawdzamy i w jaki sposób?

Samodzielnie sprawdzając nowe mieszkanie w trakcie odbioru należy dokładnie zwrócić uwagę na szereg elementów. Nie trzeba posiadać wiedzy budowlanej aby stwierdzić czy podstawowe rzeczy są w porządku. Do czego należy przyłożyć szczególną uwagę?

  • - Powierzchnia mieszkania – porównanie metrażu lokalu z tym co zapisane na projektach i w umowie. Analiza czy układ odpowiada temu który był w projekcie.
  • - Podłogi – sprawdzenie czy są proste, czy trzymają poziom. Jest to istotne choćby z uwagi na fakt późniejszego kładzenia odpowiednich materiałów na podłogę i tego aby wszystko odbyło się w sposób bezproblemowy.
  • - Ściany – polega to na wykorzystaniu poziomicy i stwierdzeniu, iż są proste. Ściany to również dokładne zbadanie położenia tynków, ich równomiernego rozłożenia, a także braku jakichkolwiek pęknięć.
  • - Okna oraz drzwi – analizowanie czy drzwi i okna zostały prawidłowo osadzone. Źle zamontowane drzwi powodują ich szybszą eksploatację oraz brak szczelności. W przypadku okien mowa o możliwości uciekaniu ciepła w wyniku nieprawidłowego zamontowania. Zarówno okna jak i drzwi powinny się łagodnie, lekko otwierać. Dodatkowo sprawdzić należy czy nie posiadają żadnych wad typu pęknięcia, zabrudzenia, zarysowania.
  • - Prąd i woda – należy w tym miejscu sprawdzić czy instalacja elektryczna prawidłowo działa poprzez wykorzystanie tzw. próbnika. Próbnik pozwoli stwierdzić czy jest prawidłowe napięcie w instalacji elektrycznej. Posiłkowanie się projektem jest istotne chociażby aby sprawdzić czy wykonano miejsca na kontakty elektryczne tak jak zostało to zaplanowane. Co do sprawdzania instalacji hydraulicznych to bardzo ważnym jest aby istniało prawidłowe doprowadzenie rur do takich urządzeń jak choćby pralka czy zmywarka.


Dodatkowe powierzchnie – każdy właściciel mieszkania musi sprawdzić również garaż, piwnicę, komórkę lokatorską czy też balkon, taras lub ogródek. To co w umowie określone dokładnie na projekcie poprzez lokalizację i powierzchnie musi się zgadzać.



Gdy kupujemy mieszkanie pod klucz


Kupując mieszkanie pod klucz otrzymuje się lokal w zasadzie gotowy do zamieszkania. Ze strony nabywcy obowiązkiem jest dokładne sprawdzenie z kolei jakości wykonanych prac wykończeniowych. Prawidłowo położone podłogi, prawidłowo wykonanie malowanie ścian czy też perfekcyjne położenie płytek w łazience czy kuchni to podstawa. Do tego dochodzą detale odnoszące np. do montowanego sprzętu, choćby w łazience. Po stronie właściciela mieszkania leży analiza czy wyposażenie łazienki jest zgodne z umową, zostało prawidłowo zamontowane oraz nie posiada żadnych wad.



Po wszystkim protokół odbioru


Wykonanie odbioru mieszkania kończy się podpisaniem protokołu odbioru. Protokół można podpisać lub nie. Gdy występują większe niedoróbki, gdy jest wiele wad w danym lokalu i to poważnych, nabywca ma prawo odmówić podpisania protokołu . W sytuacji kiedy wszystko jest w porządku lub gdy istnieje kilka mniejszych usterek protokół odbioru mieszkania podpisuje się. Ważne aby w takim dokumencie wypisać wszystkie usterki i by równocześnie deweloper określił na piśmie w jaki sposób i w jakim terminie zostaną one usunięte.



Rękojmia oraz gwarancja


Prawo chroni nabywców nowych mieszkań poprzez pojęcia rękojmi oraz gwarancji.


Z rękojmią ma się do czynienia w trakcie użytkowania mieszkania, a dokładniej wtedy gdy w dłuższej perspektywie czasowej zaczynają pojawiać się usterki, niedoróbki wynikające z nieprawidłowej budowy. Mowa o najróżniejszych detalach, od spraw poważnych czyli wad konstrukcyjnych, poprzez niespełnienie warunków z umowy czyli przykładowo brak placu zabaw na terenie osiedla lub systemu monitoringu. Oczywiście wszystko co miało zostać zrealizowane jest zapisane w umowie.


Rękojmia zaczyna działać w momencie odbioru budynku i trwa trzy lata (mowa o konstrukcji budynku), na elementy w wyposażeniu mieszkania rękojmia będzie działać przez rok czasu.


Gwarancja na mieszkanie to niejako dodatkowe zabezpieczenie rękojmi. Wszystkie elementy gwarancyjne wraz z okresami jej działania muszą zostać zapisane w umowie i być dokładnie wyszczególnione.




Autor artykułu
Zainteresował Cię temat? Przeczytasz więcej na: Nowe-nieruchomosci.pl