Kiedy zdecydować się na kule oraz jaki rodzaj wybrać?
Poruszanie się za pomocą kuli ortopedycznej ma na celu odciążenie kontuzjowanej nogi. Tego typu rozwiązanie bardzo często towarzyszy nam zaraz po skręceniach, naderwaniach, złamaniach lub operacjach kończyn dolnych. Zaburzenia chodu występują także u osób chorych reumatycznie lub w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów. Kule pomagają pacjentowi w utrzymaniu równowagi niezbędnej do sprawnego poruszania się. Używanie rehabilitacyjnych kul pomaga choremu w odzyskaniu właściwego wzorca chodu.
Na rynku medycznym mamy w tej chwili dostęp do kul pachowych oraz kul łokciowych. O tym, jaki rodzaj kul ortopedycznych wybrać powinien decydować lekarz specjalista. Najbardziej powszechnym rodzajem tego typu sprzętu rehabilitacyjnego są kule łokciowe, chwalone nie tylko przez lekarzy, ale również przez pacjentów. Jakie czynniki sprawiają, że kule łokciowe są zdecydowanie chętniej wybierane od pachowych? Przede wszystkim są one lekkie i bardzo poręczne. Rzadziej stosowane kule pachowe dedykowane są dla pacjentów z niepewnym chwytem. Minusem tego rozwiązania jest waga samych kul oraz fakt, że wywierają one nacisk na dół pachowy, co może podrażnić nery oraz naczynia krwionośne.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kul?
Kwestią priorytetową w przypadku wyboru kul ortopedycznych jest ich rodzaj. Niezwykle ważny jest również rozmiar. Poprawnie dobrana wysokość kul pozwoli na zachowanie komfortu podczas rehabilitacji oraz zagwarantuje prawidłowe odciążenie kontuzjowanej kończyny. Wysokość kul ortopedycznych dopasowuje się do wzrostu pacjenta. Warto także zwrócić uwagę na jakość wykonania sprzętu. Na stronie https://salonzdrowia.com.pl znajdziemy kule renomowanych producentów wykonane z najwyższej klasy materiałów. Gwarantują one niezawodność oraz zwiększoną wytrzymałość podczas rehabilitacji.
Kule ortopedyczne – cenne wskazówki
W sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni do korzystania z kul ortopedycznych, warto pamiętać, że nauka prawidłowego poruszania się za pomocą tego typu sprzętu rehabilitacyjnego nie jest prosta. O zaprezentowanie podstawowych wzorców ruchowych możemy poprosić naszego lekarza specjalistę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale operowanie tylko jedną kulą ortopedyczną może negatywnie wpłynąć na naszą postawę oraz kondycję kręgosłupa. Zaleca się, aby w przypadku urazu kończyny zdecydować się na dwie kule rehabilitacyjne. Chodzenie o jednej wskazane jest wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Wówczas kula powinna znaleźć się w ręce po stronie zdrowej kończyny.
Artykuł Partnera