Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 22.08.2019, 11:12
Które pojazdy nie mogą obyć się bez tachografu?
Obsługa tachografu to codzienność każdego zawodowego kierowcy, który poza przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego musi rejestrować również każdą minutę spędzoną za kierownicą autokaru czy tira. W jakich pojazdach nie może zabraknąć tego urządzenia i które modele tachografów pozwalają zaoszczędzić dodatkowy czas za kółkiem?

Tachograf w ruchu drogowym – czy jest niezbędny?

Bezpieczeństwo na drodze i równe szanse firm działających w branży transportu drogowego to główne powody, dla których tachograf należy do podstawowego wyposażenia każdego dużego pojazdu. Normują to różnorodne polskie i międzynarodowe zapisy prawne (np. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów czy Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców), które przewidują wysokie kary finansowe, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu, jeśli kierowca nie wykonuje regularnych przerw na odpoczynek.

Gdzie zatem należy instalować tachografy? Przede wszystkim w autokarach, samochodach ciężarowych i pojazdach z przyczepą lub naczepą, których całkowita masa przekracza 3,5 tony. Obowiązek taki wkrótce obejmie również busy i inne pojazdy powyżej 2,4 tony, wykorzystywane w transporcie międzynarodowym.

Jak działa nowoczesny tachograf?

Tachograf mierzy drogę przebytą przez pojazd i jego prędkość oraz zapisuje te dane we wbudowanej pamięci. Jego dodatkowym zadaniem jest rejestrowanie czynności kierowcy, np. czasu, w którym kierował pojazdem, odpoczywał lub wykonywał inną pracę, jak naprawy czy rozładunek.

Każdy tachograf składa się z czujnika ruchu zainstalowanego w skrzyni biegów i modułu kabinowego wielkości radia samochodowego. Poza wyświetlaczem i zestawem podstawowych przycisków większość cyfrowych urządzeń ma również dwa sloty na karty kierowców i niewielką drukarkę. Z pomocą tej ostatniej inspekcja drogowa bądź serwisanci mogą sporządzać błyskawiczne wydruki z danymi o stanie pojazdu. Fizyczne wydruki są też pomocą dla kierowcy, który musi kontynuować jazdę mimo awarii tachografu czy nieprzewidywanych sytuacji na drodze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tachografu?

Dokonując zakupu tachografu, warto upewnić się, że wybrane urządzenie przeszło procedurę homologacji, czyli spełnia wymogi administracyjne i ma wszystkie niezbędne do pracy funkcje. Nowe pojazdy od 15 czerwca 2019 roku powinny zostać wyposażone w tzw. tachograf smart (inteligentny), czyli cyfrowe urządzenie z możliwością zdalnej kontroli. Z ich pomocą uprawnione służby mogą bez zatrzymywania kierowcy sprawdzić, czy nie narusza on przepisów prawa, co oznacza dodatkową oszczędność czasu za kółkiem.

Praktycznym wyborem są urządzenia sprawdzonych marek, takich jak Stoneridge, VDO czy EFAS, z szybkim czasem pobierania danych z pamięci tachografu czy automatycznym przełączeniem czasu pracy kierowcy na odpoczynek po zatrzymaniu pojazdu. Dodatkowej oszczędności dostarczają modele pracujące zgodnie z tzw. regułą jednej minuty. Precyzyjnie zliczają one każdą sekundę jazdy i postoju, co pozwala kierowcy maksymalnie wykorzystać czas w trasie.

Warto pamiętać, że o ile model tachografu może zostać wybrany we własnym zakresie, to jego instalacji może dokonać tylko upoważniony do tego warsztat. Niezbędna jest również okresowa kalibracja wykonywana raz na 24 miesiące.

Akcesoria do tachografów – co warto mieć pod ręką?

Tworzenie szybkich wydruków przez tachograf wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni papier termiczny. Jest to biały papier o wysokiej odporności na ścieranie, uniwersalnej szerokości i długości 8 metrów. Pasuje on do różnych typów tachografów cyfrowych. Przydatny może okazać się również czytnik kart kierowców i tachografów inteligentnych umożliwiający analizę przekroczeń czasu pracy kierowców czy podsumowanie czasu jazdy i odpoczynku bez konieczności wchodzenia na pokład pojazdu.

Nowoczesny tachograf pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt minut jazdy w cyklu dobowym kierowcy. Modele smart ze zdalnym odczytem to także zwiększona kontrola nad pojazdem, która powoli staje się wymogiem dla nowych autokarów czy tirów w transporcie drogowym.


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image