Kredyt oddłużeniowy jest dedykowany przede wszystkim osobom, które zaciągnęły za dużo zobowiązań (pożyczek i innych kredytów) i nie są w stanie terminowo spłacać rat. Kredyt oddłużeniowy to rodzaj kredytu udzielany na specjalnych warunkach osobom chcącym wyjść z zadłużenia. Wyróżnia się tutaj kredyt gotówkowy i hipoteczny. W kredycie gotówkowym wcześniejsze zadłużenia zmienia się na jedną ratę płatną co miesiąc o zazwyczaj dość niskim oprocentowaniu. Z kolei w kredycie hipotecznym (stosowanym przy większych kwotach zadłużenia) pod zastaw pozostawiana jest hipoteka.
Poszczególne banki mają zróżnicowane oferty – warto sprawdzić warunki banków i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kredytu oddłużeniowego? Ważny jest czas spłaty – zastanów się, czy będziesz w stanie regularnie opłacać raty w terminie zaproponowanym przez bank. Ofertę finansową sprawdź na stronie Internetowy Portfel. Kolejna sprawa to wysokość oprocentowania – czym niższe, tym lepiej dla ciebie. Banki oferują też różne kwoty kredytów – musisz wybrać taką placówkę, która pożyczy ci sumę wystarczającą na pokrycie dotychczasowych długów.
Dla kogo jest kredyt oddłużeniowy? Przede wszystkim dla osób, które mają problemy ze spłaceniem zaciągniętych pożyczek i innych zobowiązań. Banki reklamują się, że udzielają takich kredytów osobom ze złą historią w BIK, zadłużonym, wobec których działania wszczął windykator czy komornik. Z pewnością można zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Jest to dobra alternatywa dla zaciągania kolejnej pożyczki na spłatę poprzednich.
W praktyce kredyt oddłużeniowy nie jest udzielany jednak każdemu. Bank skrupulatnie sprawdza, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić nową niższą ratę po konsolidacji poprzednich zobowiązań. Analizuje sytuację klienta, wymaga przedstawienia wielu dokumentów. Formalności przy zaciąganiu kredytu oddłużeniowego są bardzo rozbudowane, co może zniechęcić potencjalnych klientów. Większość banków i SKOK-ów wymaga, aby klient miał stałe źródło dochodu (udokumentowane – na kredyt oddłużeniowy nie mogą liczyć osoby pracujące „na czarno”). Z drugiej strony kredyty oddłużeniowe z zasady powinny być obarczone niskim oprocentowaniem – co ma ułatwić kredytobiorcy spłatę. Decydując się na zaciągnięcie kolejnej pożyczki w firmie pożyczkowej co prawda nie trzeba spełniać szeregu wymogów formalnych, ale z drugiej strony trzeba liczyć się z koniecznością płacenia wysokich odsetek.
Co można spłacić kredytem oddłużeniowym? Niemal każde zobowiązanie:
- - kredyty i pożyczki bankowe,
- - pożyczki pozabankowe i tzw. chwilówki,
- - karty kredytowe,
- - kredyty i pożyczki w SKOK-ach,
- - kredyty i pożyczki w bankach spółdzielczych.
Co istotne, kredyt oddłużeniowy nie jest tym samym, co kredyt konsolidacyjny. Kredyty konsolidacyjne są przyznawane osobom niezadłużonym. Kredyty oddłużeniowe są przeznaczone dla osób ze złą historią kredytową.
Artykuł Partnera