Okazuje się, że kredyt hipoteczny jest dzisiaj jednym z najczęściej nabywanych produktów bankowych i chociaż polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, to jednak współpraca z bankiem jest standardem.
Kredytobiorcą najbardziej zależy na tym, by kredyt hipoteczny był tani, z niską ratą i jak najdłuższym okresem spłaty. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku takiego zobowiązania priorytetów jest o wiele więcej. Pamiętajmy, że instytucje bankowe prowadzą własną politykę kredytową, ale muszą też oferować kredyty zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa, standardów oraz rekomendacji unijnych. Te mają zabezpieczać tak kredytobiorców, jak i same instytucje bankowe, na przykład przed niewypłacalnością klientów.
Na co można zaciągnąć kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie celowe, które bierze się, by kupić nieruchomość. Ta może pochodzić z rynku wtórnego bądź pierwotnego, może być to mieszkanie, dom, działka budowlana lub lokal usługowy. Kredyt hipoteczny 200 tys może stanowić solidne źródło finansowego wsparcia, dla tych którzy posiadają własne oszczędności, ale nadal jest ich zbyt mało.
Kredyt hipoteczny - czy niska rata to priorytet?
Trzeba wiedzieć, że kredyt hipoteczny jest jednym z tych zobowiązań, które zaciąga się na dużą wartość oraz długi czas spłaty. To dlatego kredytobiorcom zależy na jak najniższej racie, biorąc pod uwagę, że takie zobowiązanie będzie trzeba regulować nawet 30 lat. Okazuje się jednak, że niska rata to nie wszystko i na jakiej podstawie nie można stwierdzić, by kredyt hipoteczny był naprawdę opłacalny. Na to kryterium wpływ na jeszcze co najmniej kilka innych czynników. Wszystkie uwzględnione zostają przeważnie w narzędziu, jakim jest ranking kredytu hipotecznego. To w takim zestawieniu porównać udaje się oprocentowanie, marżę, prowizje za udzielenie kredytu, odsetki za zwłokę w spłacie, koszty wcześniejszej spłacie czy konieczność nabycia dodatkowych, płatnych produktów banku, jak ubezpieczenie czy konto bankowe. Dopiero po sprawdzeniu tych kryteriów udaje się oszacować opłacalność danego zobowiązania.
Należy również zaznaczyć, że nawet najlepszy ranking nie pozwoli nam dać jasnej odpowiedzi na pytanie o warunki kredytowe, bo te ostateczne bank przedstawia dopiero po weryfikacji zdolności kredytowej i wydaniu decyzji pozytywnej.
Potencjalny kredytobiorca może wspierać się przy wyborze ostatecznej oferty danej instytucji bankowej jeszcze jednym narzędziem, które kalkuluje koszty, jakimi obarczony zostaje kredyt hipoteczny - kalkulator sprawdza się w tym celu doskonale. Wystarczy wpisać konkretne wartości w odpowiednie rubryki, by móc sprawdzić, ile tak naprawdę do banku będzie musiał oddać klient.
Kredyt hipoteczny- zobowiązanie życia
Czy wiesz, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego bardzo często wiąże się z podjęciem jednej z najważniejszych decyzji w życiu? Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież takie zobowiązanie spłaca się nierzadko 30 lat i przeznacza na ten cel większość generowanych dochodów. To zresztą dlatego na kredyt hipoteczny nie każdy ma szansę. To zobowiązanie obarczone ogromnym ryzykiem kredytowym, dlatego kredytobiorcy muszą wykazywać odpowiednią zdolność kredytową, być wiarygodni pod względem wypłacalności. Każdy bank weryfikuje więc zaświadczenie o zarobkach, generuje raport BIK, sprawdza historię kredytową. Wyjątkowym warunkiem, który jest charakterystyczny dla kredytu hipotecznego, jest wymagany wkład własny. Dzisiaj wynosi on 20% i co prawda może być zmniejszany, ale to z kolei wiąże się najczęściej z pogorszeniem warunków kredytowych.
Czy da się wskazać najtańszy kredyt hipoteczny?
Eksperci jasno potwierdzają, że nie ma możliwości, by móc określić jeden, najlepszy kredyt hipoteczny na 200 000 złotych czy inną wartość. Wszystko dlatego, że takie zobowiązania dopasowuje się indywidualnie, patrząc na potrzeby, oczekiwania, ale też możliwości spłaty każdego klienta banku. Kredyt hipoteczny musi być elastyczny, a jego warunki powinny być proste do spełnienia przez kredytobiorców. Przypomnijmy, że każde zobowiązanie kredytowe można z powodzeniem negocjować i o wdrożenie takich mechanizmów klienci powinni się starać.
Ważne jest też to, że nie dla każdego tani kredyt to priorytet. Bardziej może liczyć się dogodny kontakt i obsługa klienta, warunki ubezpieczenia czy inne bonusy, na jakie może liczyć kredytobiorca. Tutaj znowu możemy mówić o indywidualnych preferencjach. Właśnie dlatego decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego musi być zawsze podejmowana racjonalnie, z uwzględnieniem wszelkich pozytywów, jak i negatywów. Co więcej, podejmowanie decyzji musi być samodzielne, nie można sugerować się subiektywnymi opiniami tych, którzy z takiego zobowiązania już skorzystali.