Ocena zdolności kredytowej
Na początku jakichkolwiek rozważań o zapożyczeniu, musisz sprawdzić, czy Cię na nie stać. Jest to wieloletnie zobowiązanie finansowe, dlatego decyzja ta musi być przemyślana i sprawdzona. Od oceny zdolności kredytowej zależy czy bank udzieli kredytu. Przede wszystkim wpływ na to ma kwota, jaką chcesz pożyczyć i okres potencjalnej spłaty. Jednak kluczową kwestią jest także wykazanie się wiarygodnością, że jesteś w stanie spłacić ten kredyt. Tutaj do kluczowych czynników należą: wysokość wkładu własnego, forma zatrudnienia, zarobki, liczba osób w gospodarstwie domowym, a także inne zobowiązania finansowe.
Wybór najlepszej oferty kredytowej
Ocena zdolności kredytowej poszła dobrze? W takim razie pora zabrać się na poszukiwania najlepszej oferty kredytowej. Każdy bank trochę inaczej patrzy na tą kwestię, więc ich cena i warunki mogą się różnić. Możesz skorzystać z gotowych wyszukiwarek, albo poprosić o pomoc eksperta. Często biura nieruchomości oferują pomoc również w tej kwestii. Zanim podejmiesz decyzję, zapytaj przedstawiciela banku o nawet najdrobniejszy szczegół. Pamiętaj również, że jest to produkt, który bank chce sprzedać, więc spokojnie możesz negocjować warunki. Nawet najmniejsze ustępstwo pozwoli zaoszczędzić Ci trochę pieniędzy w kieszeni.
Dopilnuj wszystkich formalności
Jeśli zdecydujesz się już na konkretną propozycję, pora na formalności. Jest to poważna inwestycja, więc poważne są tego również zabezpieczenia. Starając się o kredyt, do wniosku musisz dołączyć kserokopię dowodu osobistego, kopię umowy o pracę, potwierdzenie zarobków oraz innych dokumentów, wymaganych przez bank. Ważne jest także pokazanie umowy przedwstępnej planowanej nieruchomości, a także potwierdzenie wpłaty wkładu własnego. Pamiętaj, że przed podpisaniem umowy kredytowej trzeba ją dokładnie przeczytać. Jeśli czegoś nie wiesz -pytaj, lepiej teraz niż później, kiedy będzie już za późno.
Uruchomienie i spłata kredytu
Po całym zamieszaniu związanym ze staraniem się o kredyt -to trwa czasami bardzo długo- pora na finał. Możesz sfinalizować zakup mieszkania, podpisać ostateczną umowę i pozyskać akt notarialny, który jest niezbędny bankowi do wypłaty środków. Tutaj rola biura nieruchomości oraz przedstawiciela bankowego się kończy i rozpoczyna się spłata kredytu. Jest ona długa, wieloletnia, ale chyba lepiej płacić za coś co jest Twoje, niż spłacać kredyt komuś innemu, poprzez comiesięczny czynsz. Prawda?
Artykuł Partnera