Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 27.11.2019, 09:22
Kredyt hipoteczny -jak się za to zabrać?
Stabilna praca, udany związek, wszystko zaczyna się stabilizować. W tym miejscu zazwyczaj przychodzi myśl o własnym mieszkaniu. Ile można mieszkać u kogoś, wynajmować i płacić ogromny czynsz na czyjeś konto? Posiadanie własnej nieruchomości brzmi super, lecz nie zapominajmy, że są to olbrzymie pieniądze, które musimy zainwestować, a zazwyczaj po prostu ich nie mamy. Nie warto jednak rezygnować z marzeń i brać pod uwagę wizytę w biurze nieruchomości. Odłożenie tak dużego kapitału zajmie nam lata, nawet przy wysokich zarobkach. Jednak w tym miejscu doskonałym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. Jest to poważna umowa, lecz warto przyjrzeć się jej bliżej.

Ocena zdolności kredytowej

Na początku jakichkolwiek rozważań o zapożyczeniu, musisz sprawdzić, czy Cię na nie stać. Jest to wieloletnie zobowiązanie finansowe, dlatego decyzja ta musi być przemyślana i sprawdzona. Od oceny zdolności kredytowej zależy czy bank udzieli kredytu. Przede wszystkim wpływ na to ma kwota, jaką chcesz pożyczyć i okres potencjalnej spłaty. Jednak kluczową kwestią jest także wykazanie się wiarygodnością, że jesteś w stanie spłacić ten kredyt. Tutaj do kluczowych czynników należą: wysokość wkładu własnego, forma zatrudnienia, zarobki, liczba osób w gospodarstwie domowym, a także inne zobowiązania finansowe.

Wybór najlepszej oferty kredytowej

Ocena zdolności kredytowej poszła dobrze? W takim razie pora zabrać się na poszukiwania najlepszej oferty kredytowej. Każdy bank trochę inaczej patrzy na tą kwestię, więc ich cena i warunki mogą się różnić. Możesz skorzystać z gotowych wyszukiwarek, albo poprosić o pomoc eksperta. Często biura nieruchomości oferują pomoc również w tej kwestii. Zanim podejmiesz decyzję, zapytaj przedstawiciela banku o nawet najdrobniejszy szczegół. Pamiętaj również, że jest to produkt, który bank chce sprzedać, więc spokojnie możesz negocjować warunki. Nawet najmniejsze ustępstwo pozwoli zaoszczędzić Ci trochę pieniędzy w kieszeni.

Dopilnuj wszystkich formalności

Jeśli zdecydujesz się już na konkretną propozycję, pora na formalności. Jest to poważna inwestycja, więc poważne są tego również zabezpieczenia. Starając się o kredyt, do wniosku musisz dołączyć kserokopię dowodu osobistego, kopię umowy o pracę, potwierdzenie zarobków oraz innych dokumentów, wymaganych przez bank. Ważne jest także pokazanie umowy przedwstępnej planowanej nieruchomości, a także potwierdzenie wpłaty wkładu własnego. Pamiętaj, że przed podpisaniem umowy kredytowej trzeba ją dokładnie przeczytać. Jeśli czegoś nie wiesz -pytaj, lepiej teraz niż później, kiedy będzie już za późno.

Uruchomienie i spłata kredytu

Po całym zamieszaniu związanym ze staraniem się o kredyt -to trwa czasami bardzo długo- pora na finał. Możesz sfinalizować zakup mieszkania, podpisać ostateczną umowę i pozyskać akt notarialny, który jest niezbędny bankowi do wypłaty środków. Tutaj rola biura nieruchomości oraz przedstawiciela bankowego się kończy i rozpoczyna się spłata kredytu. Jest ona długa, wieloletnia, ale chyba lepiej płacić za coś co jest Twoje, niż spłacać kredyt komuś innemu, poprzez comiesięczny czynsz. Prawda?

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image