Rekomendacja S – co zmieniła?
Rekomendacja S, wydana przez Komisję Nadzoru Finansów w 2013 roku ustanowiła poniekąd nowe warunki udzielania kredytów hipotecznych i dotyczy głównie wskaźnika Loan to Value, czyli stosunku wysokości kredytu do wartości nieruchomości, przez co wkład własny w 2017 roku powinien osiągać 20% wartości nieruchomości. Jednak Rekomendacja S to nie tylko zmiana w wysokości wkładu własnego dla kredytów hipotecznych, ale również waluty w jakiej mogą być udzielane kredyty, bowiem wraz z kłopotami „frankowiczów” zalecone zostało udzielanie zobowiązanie jedynie w walucie, w której przyszły kredytobiorca zarabia. Dodatkowo ustalono, że kredyty hipoteczne mogą być maksymalnie udzielane na 35 lat.
W wyniku kryzysów finansowych, zawirowań na rynku walut doszło do zaostrzenia zasad banków, przy udzielaniu kredytów hipotecznych. Czy więc w ogóle możliwe jest otrzymanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego? W jakich sytuacjach?
Przede wszystkim wkładem własnym nie musi być jedynie gotówka, istnieje wiele innych możliwości, przy których można zastąpić pieniężny wkład własny. Kiedy?
Program Mieszkania dla Młodych
Program ten nie dotyczy wszystkich, ale wiele osób może go wykorzystać w korzystny dla siebie sposób. Program Mieszkania dla Młodych to rządowe dofinansowanie do kupna mieszkania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Oczywiście, aby je otrzymać zarówno osoba wnioskująca, jak i nieruchomość muszą spełniać pewne kryteria. Jeśli chodzi o nieruchomość to zarządcy programu co kwartał ustalają maksymalne limity ceny nieruchomości za m2. Głównym kryterium, dotyczącym wnioskodawcy jest wiek, osoba taka nie może przekraczać 35 roku życia. Najwięcej na programie mogą skorzystać osoby posiadające trójkę dzieci, tu dopłaty wynoszą nawet ponad 100 tysięcy złotych.
Budowa domu
Kredyt mieszkaniowy (porównywarka na Direct Money) można również uzyskać, jeśli część nakładu środków została już poniesiona. Powiedzmy, że osoba budująca dom, wykupiła już działkę, a budowę doprowadziła do stanu surowego. W tym momencie otrzymanie kredytu hipotecznego na dokończenie budowy domu będzie jak najbardziej możliwe, gdyż bank przyjmie poniesione dotychczas koszty jako wkład własny.
Inna nieruchomość
Wkładem własnym do kredytu może być także inna nieruchomość, która stanie się dodatkowym zabezpieczeniem kredytu. Co ciekawe nieruchomość ta nie musi być w posiadaniu osoby wnioskującej o kredyt, wystarczy, że osoba, do której należy nieruchomość pozwoli bankowi na dokonanie wpisu hipoteki w Księdze Wieczystej.
Istnieje też nieco inna możliwość, w której otrzymamy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, otóż nasza indywidualna sytuacja oraz cel na jaki chcemy kredyt przeznaczyć. W takich przypadkach nie otrzymamy jednak całości sumy, o którą wnioskujemy, a jedynie do 80% ceny nieruchomości. Dodatkowo warunki kredytu mogą być o wiele mniej korzystne.
Artykuł Partnera