Kozieradka pospolita – zwana też „lekarską” – z powodzeniem wspomaga procesy trawienia, pobudza apetyt oraz niweluje poziom cholesterolu we krwi. Wszechstronne działanie tej naturalnie występującej w rejonie Morza Śródziemnego rośliny sprawia, że jest tak chętnie stosowana jako naturalne wsparcie organizmu przez wielu z nas. Zdrowa, ekologiczna kozieradka może posłużyć nam także jako środek na… wypadające włosy! Co warto wiedzieć o „koniczynie greckiej” – bo tak również bywa nazywana – oraz w jaki sposób ją stosować, aby w pełni wykorzystać jej prozdrowotne działanie? Przychodzimy z podpowiedziami!
Kozieradka – naturalny afrodyzjak!
Nie bez powodu to właśnie zdrowa kozieradka znajduje zastosowanie w kuchni jako przyprawa – którą możemy wykorzystać zarówno do zup, dipów, sałatek, zapiekanek czy hummusu. Dzięki właściwościom pobudzającym krążenie krwi w organizmie – działa jako naturalny afrodyzjak, wykazując jednocześnie pozytywny wpływ na hormony (poprzez zawarte w niej związki, które organizm może wykorzystać do produkcji testosteronu i estrogenu). To po ekologiczną kozieradkę warto sięgnąć w pierwszej chwili, kiedy zauważymy u siebie chociażby spadek libido. Co ciekawe, na wdrożenie kozieradki w swoją codzienną, zdrową dietę czy suplementowanie jej w formie kapsułek decydują się kobiety w okresie okołomenopauzalnym – wszystko za sprawą przekształcania się testosteronu w estradiol, który odpowiada nie tylko za nasz „apetyt seksualny”, ale także niweluje ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju czy obniżenia masy kostnej.
Ekologiczna wcierka z kozieradki – jak zrobić?
Zdrowa, ekologiczna kozieradka od lat doceniana jest nie tylko przez fryzjerów – chętnie stosujących produkty do włosów na jej bazie - ale i przez osoby, które dbają o swoją fryzurę w warunkach domowych. Jednym z najpopularniejszych kosmetyków z kozieradką w składzie są wszelkiego rodzaju wcierki do włosów – mające na celu naturalne stymulowanie ich wzrostu. Co więcej, kozieradka zmniejsza wypadanie włosów oraz wzmacnia ich cebulki – a efekty jej systematycznego stosowania mogą być widoczne nawet po tygodniu! Jak zrobić domową wcierkę do włosów z kozieradki? Wystarczy łyżkę stołową jej nasion zalać 150 ml wrzątku, a następnie poczekać do ostygnięcia naparu. Kolejno – odsączamy z niego płyn i przelewamy go do butelki. Tak przygotowany produkt wcieramy w skórę głowy regularnie – w przypadku bardzo nasilonego problemu z wypadaniem włosów, zaleca się nawet jego codzienne stosowanie.
Kozieradka – sprawdzony sposób na przeziębienie!
Nie od dziś miłośnicy naturalnych środków wspomagających leczenie – stosują kozieradkę przy infekcjach górnych dróg oddechowych (także z kaszlem). Ponieważ w czasie przeziębienia nasz organizm może być osłabiony – zawarte w kozieradce białko, potas, wapń, fosfor i żelazo pozwalają szybciej „stanąć nam na nogi”, a dzięki cennym flawonoidom, możemy liczyć między innymi na neutralizację wolnych rodników (które są przyczyną wielu chorób). Nasiona kozieradki wykazują też działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe – co więcej, są w stanie zniwelować delikatne dolegliwości bólowe. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie zdrowa kozieradka może zmniejszyć też dyskomfort związany z miesiączkowaniem – zastępując tym samym standardową tabletkę przeciwbólową!
Ekologiczna, zdrowa kozieradka coraz częściej widnieje w domowych apteczkach – i nie ma w tym nic dziwnego! Przyprawiając nią dania, używając jako domowy kosmetyk czy wspierając jej działaniem walkę z przeziębieniem – możemy liczyć na szybkie, skoncentrowane na problemie, działanie!
A Ty, w jaki sposób najchętniej wykorzystujesz prozdrowotne działanie kozieradki?
Artykuł Partnera.