Najczęściej kojarzona z leczeniem choroby wysokościowej komora hiperbaryczna posiada również szereg innych wskazań. Prowadzona w niej tlenoterapia pozwala na nasycenie tkanek organizmu tlenem, a dzięki temu wspomaga procesy leczenia wielu schorzeń.
Jak wygląda leczenie tlenem w komorze hiperbarycznej? Jaki są główne wskazania do tlenoterapii? Jak ona przebiega?
Tlenoterapia – dobroczynny tlen
Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia człowieka. Posiada on dobroczynne działanie na każdą tkankę oraz komórkę. To właśnie na bazie jego właściwości prowadzona jest tlenoterapia.
Leczenie tlenem może odbywać się na różne sposoby. Jednym z nich jest komora hiperbaryczna, czyli komora tlenowa. Wewnątrz komory hiperbarycznej dochodzi do zwiększenia ciśnienia atmosferycznego, a także podwyższenia ilości tlenu. W rezultacie możliwe jest również skuteczniejsze dotlenienie całego organizmu, a tym samym jego naturalna regeneracja przez wsparcie zachodzących w nim procesów fizjologicznych.
Nowoczesna komora hiperbaryczna to urządzenie pozwalające na siedzenie lub leżenie. Operator komory ustawia wówczas odpowiednie parametry jej działania. Całkowity czas trwania zabiegu to zwykle około 60 minut.
Wskazania do tlenoterapii hiperbarycznej
Kiedy tlenoterapia hiperbaryczna może przynieść najlepsze efekty? Zabieg ten, który pozwala na dogłębne dotlenienie tkanek, jest rekomendowany w leczeniu oraz w profilaktyce różnych schorzeń.
Najczęściej leczenie tlenem polecane jest przy:
- przewlekłych chorobach skóry
- zmianach skórnych, w tym ropniach, owrzodzeniach, odleżynach, martwicach
- trudno gojących się ranach
- chorobach układu krążenia – miażdżyca, nadciśnienie
- chorobach autoimmunologicznych
- bólach głowy
- anemii
- cukrzycy
- obrzękach
- niewydolności żylnej
- otyłości i nadwadze
Ze względu na swoje zalety tlenoterapia jest wybierana chętnie także przez sportowców, którzy dzięki niej mogą poprawić wydolność i sprawność swojego organizmu.
Jak przebiega tlenoterapia w komorze?
Tlenoterapia to procedura bezpieczna, rekomendowana niemalże dla każdego, kto nie posiada przeciwwskazań. Może być ona prowadzona niezależnie od wieku.
Przed wejściem do komory hiperbarycznej pacjent proszony jest o zmianę stroju. W komorze można przebywać w stroju kąpielowym, bieliźnie, koszulkach z krótkim rękawkiem oraz krótkich spodenkach. Należy zdjąć także wszystkie ostre przedmioty, w tym zegarek, biżuterię.
Następnie pacjent wchodzi do komory hiperbarycznej. Operator urządzenia ustawia jego odpowiednie parametry pracy komory, w tym ciśnienie dopasowane do pacjenta. Całkowity czas przebywania wewnątrz komory to około godziny.
Podczas pobytu w komorze hiperbarycznej mogą pojawić się niewielkie skutki uboczne, które są rezultatem podwyższonego ciśnienia, w tym między innymi bóle głowy, zmęczenie, nudności.
Dla uzyskania najlepszych rezultatów pacjent powinien korzystać z komory hiperbarycznej i tlenoterapii systematycznie.
Gdzie można skorzystać z komór hiperbarycznych?
Dzisiaj tlenoterapia hiperbaryczna cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Z tego też względu zabiegi te są prowadzone w wielu różnych punktach na terenie całego kraju, w tym także w Małopolsce.
Tlenoterapię oferuje np. gabinet Bio Life Medicine który mieści się w Krakowie przy ul. Królowej Jadwigi 103.
Cennik zabiegów zależny jest od czasu przebywania w komorze hiperbarycznej oraz od liczby wykupionych zabiegów. Najczęściej ceny rozpoczynają się od około 180 złotych. Aby umówić się na sesję, zadzwoń i zarezerwuj dogodny dla siebie termin.
Podsumowując, komora tlenowa do tlenoterapii hiperbarycznej posiada bardzo szerokie zastosowanie jako wsparcie leczenia wielu schorzeń. Dzięki niej można zmniejszyć dolegliwości, całkowicie je wyeliminować, a także działać profilaktycznie!
Artykuł Partnera