Nawet jednak w takich sytuacjach warto najpierw przemyśleć, jaka pora będzie odpowiednia i kiedy warto się remontować. Wiele prac budowlanych i remontowych wymaga bowiem odpowiedniej temperatury – po to, aby stosowane surowce i materiały budowlane mogły osiągnąć pożądane właściwości fizyczne, co pozwoli na bezproblemowe zastosowanie i wykorzystanie zgodnie z ich przeznaczeniem. W przeciwnym wypadku – narazić możemy się na niespodziewane wady i usterki w postaci pękania wykonanych tynków i gładzi, wybrzuszania podłóg, a także odpadania materiałów z uwagi na niezwiązanie się utrzymujących je klejów i zapraw. Oczywiście najlepiej przed przystąpieniem do prac budowlano-remontowych zasięgnąć informacji ekspertów w branży, albo też dokładnie przeanalizować instrukcje producentów materiałów budowlanych. Tego rodzaju informacje pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie, kiedy warto się remontować, a które miesiące w roku najlepiej odpuścić sobie jako potencjalny czas przeprowadzania prac budowlanych.
Już na pierwszy rzut oka stwierdzić można, że najlepszym okresem na remonty nie jest okres miesięcy zimowych, kiedy temperatura na zewnątrz często spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Nie trzeba być ekspertem w branży budowlanej, aby zauważyć, że w tym czasie praktycznie wykluczonych jest wiele robót remontowo-budowlanych, które wiązałyby się z pracą poza wnętrzem budynku. Nikt nie wyobraża sobie chyba wymiany drzwi wejściowych lub okien (o ile nie zajdzie pilna potrzeba związana z ich uszkodzeniem) w środku zimy. Jest rzeczą oczywistą, że prace takie da się wykonać, jednakże będzie to wyjątkowo niepraktyczne i warto poczekać z taką wymianą chociażby tylko do wczesnej wiosny.
Jak natomiast podejść do remontów wewnątrz pomieszczeń? Co do zasady, nie ma ogólnych przeciwskazań, które wykluczałyby możliwość wykonywania w sezonie zimowym wszelkich prac remontowych. Wiele z nich przeprowadzić można jak najbardziej w tym czasie, nie ryzykując niekorzystnym oddziaływaniem temperatury oraz wilgotności. Do takich prac remontowych zaliczyć należy przede wszystkim te z nich, które nie wymagają osuszania pomieszczeń lub ich wietrzenia celem zawiązania wykorzystywanych materiałów. Zapewnienie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczenia umożliwi na przykład bezproblemowy montaż paneli podłogowych lub ściennych, a także podłóg i parkietów drewnianych, także w trakcie okresu grzewczego. Z wieloma pracami warto się jednak wstrzymać i przeprowadzić je wiosną lub latem. Będziemy wtedy pewni, że zostaną one wykonane w sposób zgodny ze wskazaniami producenta, minimalizując ryzyko wystąpienia wad budowlanych.