Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 31.10.2022, 11:01
Kiedy należy zrobić USG tarczycy?
Ultrasonografia pozwala na ocenę stanu wielu organów i narządów, dzięki czemu jest bardzo uniwersalną metodą diagnostyczną. USG doskonale sprawdza się w badaniach różnych schorzeń tarczycy, ze względu na bezinwazyjność i bezbolesność. Do diagnostyki pod tym kątem powinny skłonić pacjenta niepokojące objawy, które wskazują na nadczynność lub niedoczynność tego gruczołu. USG pozwala na zweryfikowanie wielkości i kształtu tarczycy, a także wykrycie w niej niepożądanych zmian. Wyniki badania są dostępne od razu po jego wykonaniu.

Wskazania do badania USG tarczycy

Objawy problemów z tarczycą nie zawsze są jednoznaczne i oczywiste, dlatego nierzadko omyłkowo można je przypisać schorzeniom dotyczącym innych obszarów. Symptomy różnią się także w przypadku poszczególnych zaburzeń w pracy tego gruczołu, dlatego względu duże znaczenie ma prawidłowa interpretacja wyników. Podstawowym wskazaniem do USG jest podejrzenie niedoczynności lub nadczynności tarczycy, a także występowanie chorób tarczycy w rodzinie pacjenta. Badanie to wykonuje się też kontrolnie, w przebiegu schorzeń już zdiagnozowanych przez lekarza. Wskazaniem do ultrasonografii (czytaj więcej w artykule: https://noraxmedical.pl/usg-jak-dziala-ultrasonograf/) jest również monitorowanie efektów leczenia i ewentualnych nawrotów po usunięciu guzów lub nowotworów tarczycy.

Objawy wskazujące na niedoczynność tarczycy

Badanie USG wskazane jest po zaobserwowaniu określonych symptomów, które wskazują na niewłaściwe funkcjonowanie tarczycy. Niedoczynność może się objawiać np. przyrostem masy ciała, częstymi zaparciami czy dusznościami, a także obolałymi stawami, sztywnością mięśni czy osłabieniem pamięci i problemami z koncentracją. Do symptomów zalicza się też bóle głowy, nadmierne przesuszenie skóry, uczucie zimna nawet w upalne dni czy osłabione, łamliwe i często wypadające włosy.

Objawy wskazujące na nadczynność tarczycy

Ultrasonografia jest badaniem przeprowadzanym również w przypadku podejrzenia nadczynności tarczycy. USG pod tym kątem warto wykonać w przypadku znaczącej utraty masy ciała, która zachodzi nawet mimo braku zmian w sposobie odżywiania. Do objawów wskazujących na nadczynność tarczycy zalicza się również drżenie rąk, zwiększoną potliwość, częste biegunki i bezsenność. W stanie tym występuje też uczucie kołatania, trzepotanie w klatce piersiowej i nieprawidłowy rytm serca, zwiększona pobudliwość nerwowa oraz nadmierna ruchliwość. Do charakterystycznych symptomów można również zaliczyć uczucie gorąca, niezależne od warunków zewnętrznych. Na USG tarczycy warto ponadto zgłosić się w przypadku zaburzeń miesiączkowania u kobiet.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image