Kabel HDMI - kwestie warte przeanalizowania?
Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki kabel HDMI kupić, musimy na początek wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę. Może się wydawać, że w przypadku przewodu nie może być ich za dużo, lecz jest zgoła odmiennie, bo istnieje szereg czynników, które trzeba uwzględnić przed zakupem.
Przede wszystkim standard HDMI, szerokość pasma oraz technologia TMDS, ale nie tylko, bo powinniśmy ocenić też, jak przedstawia się głębia koloru, jak są wykonane żyły sygnałowe (również, jaką mają średnicę), jak są długie i zakończone. Te wszystkie parametry pomogą nam odpowiedzieć na pytanie, z jak solidnym kablem HDMI mamy do czynienia. Jeśli jednak nie mamy czasu, aby tak to analizować, bo chcemy po prostu kupić odpowiedni kabel do konkretnego urządzenia, to warto czytać dalej.
Kabel HDMI do telewizora. O czym pamiętać?
Przede wszystkim musi być wykonany w standardzie High Speed HDMI Cable with Ethernet bądź High Speed HDMI Cable. Szybsza transmisja jest tu szczególnie przydatna, gdy będziemy chcieli oglądać filmy w jakości Full HD. Warto wybierać standard HDMI 1.3, a nawet HDMI 1.4, co zapewni lepszą jakość obrazu i dźwięku. Zwracajmy też uwagę na długość kabla, który maksymalnie powinien mieć 15 metrów.
A jaki do monitora?
Tutaj najważniejsza jest rozdzielczość ekranu. Jeśli mowa o Full HD (1920 x 1080 piksel) to spokojnie wystarczy standardowy HDMI. Jednak już wyższa rozdzielczość, taka, co obsługuje odświeżanie powyżej 60 Hz, wymaga przesyłu większej ilości danych, więc lepiej zainwestować w High Speed HDMI. Najlpszy standard to HDMI 1.3+, wspierający obsługę Deep Color, pasmo szerokości 340 MHz. Długość kabla - tak samo, jak w poprzedniej sytuacji - max. 15 m, ale lepiej krótszy: 3 - 5 metrów.
Czy do konsoli PS4 liczą się inne parametry?
Tu również najlepszym rozwiązaniem jest kabel High Speed HDMI Cable with Ethernet (lub zwykły High Speed HDMI Cable). W przypadku gier na PS4 szybsza transmisja jest zdecydowanie zalecana. Warto wybierać przewód HDMI 1.4+, bo będziemy mogli korzystać z obsługi Dolby TrueHD. Inne zalecenia to pasmo o szerokości 340 MHz, TMDS na poziomie 10,20 Gbit/s, jak również synchronizacja audio z wideo.
A co z 4K?
W tej sytuacji potrzeba najwyższego standardu, aby wykorzystać pełne możliwości technologii 4K. To oznacza, że najkorzystniej zainwestować w najnowszy standard HDMI 2.0 o długości około 5 metrów. Podobnie dobre wartości powinno mieć pasmo - na poziomie 600 MHz, a przepływność powinna mieć maksymalną wartość, czyli 18 Gbit/s. Jeśli kupimy starszy kabel, nie zapominajmy, że dopiero od wersji 1.4 zapewniana jest obsługa rozdzielczości 4K.
Nie ma jednego rodzaju rozwiązania, które będzie pasowało w każdym przypadku, dlatego tak ważne, aby kupić kabel pasujący do danego sprzętu. Mamy nadzieję, że nasz poradnik sprawi, że nie będzie z tym problemu.
Artykuł Partnera