Jakie zastosowanie mają zaprawy tynkarskie?
Zaprawa tynkarska umożliwia przygotowanie tynków, które mają za zadanie tworzenie jednolitych, gładkich warstw na ścianach. Sam tynk może posiadać funkcje estetyczne lub ochronne, a jego aplikacja następuje po rozrobieniu zaprawy tynkarskiej z wodą w adekwatnych proporcjach. Jej użycie pozwala na osiągnięcie jednolitej powierzchni ścian, skutecznie maskującej wszelkie nierówności, co jest szczególnie istotne przy ścianach zbudowanych z materiałów o różnej teksturze i właściwościach. Ostateczna obróbka murów, w tym aplikacja tapet czy malowanie, wymaga wcześniejszego uzyskania idealnie gładkiej powierzchni, do czego służą właśnie tynki na bazie odpowiednio przygotowanej zaprawy tynkarskiej.
Szeroka oferta zapraw budowlanych dostępna jest na: https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/zaprawy-budowlane
Jakie są optymalne proporcje zaprawy tynkarskiej w zależności od sposobu aplikacji?
Zaprawa tynkarska do uzyskania oczekiwanych cech takich jak gęstość, przyczepność czy wytrzymałość musi być przygotowana z surowców zmieszanych w odpowiednich ilościach. Użycie gotowych mieszanek eliminuje potrzebę dbałości o właściwe proporcje, które są trudniejsze do zachowania podczas przygotowywania zaprawy metodą tradycyjną, gdzie jako miara służy często łopata, a to może prowadzić do niedokładności.
Przygotowanie zaprawy cementowo-wapiennej, stosowanej do tynków warstwowych, wymaga zastosowania różnych proporcji składników dla poszczególnych warstw:
- dla obrzutki, stanowiącej warstwę czepną o grubości około 5 mm, stosuje się mieszankę składającą się z jednej części cementu, jednej części wapna i sześciu części piasku,
- dla narzutu, będącego warstwą wyrównującą o grubości 15 mm, stosuje się mieszankę z jednej części cementu, dwóch części wapna i dziewięciu części piasku.
- dla szlichty, czyli gładzi tynkowej o charakterze dekoracyjnym i grubości do 5 mm, stosuje się mieszankę jednej części cementu, trzech części wapna i dziesięciu części piasku.
Zużycie zaprawy tynkarskiej na metr kwadratowy przy grubości warstwy 1 mm średnio wynosi 1,5 kg.
Artykuł Partnera.