Dobieranie stroju do branży oraz firmy
Najczęściej wybieranym ubiorem na rozmowę kwalifikacyjną jest garnitur lub żakiet bądź garsonka. Tego typu formalny strój sprawdzi się podczas aplikowania na stanowiska w instytucjach finansowych, prawniczych czy w niektórych przedsiębiorstwach. Inne korporacje preferują nieco luźniejszy strój, na przykład marynarkę z eleganckimi spodniami lub sukienkę. W wielu nowoczesnych miejscach pracy lub małych formach obowiązuje jeszcze większa swoboda, więc można pozwolić sobie na przykład na sweter dżinsy. Placówki artystyczne mogą zaś docenić kreatywne połączenia ubrań, jednak należy się tu wykazać dobrym smakiem.
Jakich ubrań należy zawsze unikać?
Niezależnie od tego, gdzie składasz aplikację niektóre elementy ubioru, zdecydowanie nie nadają się na rozmowę kwalifikacyjną. Należy zrezygnować z bardzo krótkich spodenek i spódnic, czyli tych sięgających sporo przed kolano. Oprócz tego nie powinno się ubierać bluzek na cienkich ramiączkach ani ogólnie eksponować ciała. W wielu miejscach niedobrze widziane będą też sandały lub inne obuwie odkrywające stopy. Nie warto też ubierać zbyt wysokich obcasów, zwłaszcza że stwarzają one większe ryzyko przewrócenia się.
Jakie znaczenie mają kolory stroju?
Dużą rolę odgrywa też sam kolor ubrań. Powodzeniem w biznesie cieszy się przede wszystkim czerń i biel, choć nie warto tworzyć całej stylizacji z tych kolorów. Dobrze jest je wymieszać lub uzupełnić całość kolorowym akcentem. Często wybierane są odcienie niebieskiego, szczególnie granatowy, kojarzący się z profesjonalizmem. Uważać należy na barwę szarą, ponieważ jej nadmiar stworzy wrażenie bycia nijaką osobą. Uspokajające wrażenie daje zielony, więc warto zainwestować w dodatki w tym kolorze. Jeśli chodzi o żywsze kolory, takie jak żółty, czerwony czy pomarańczowy, to często świadczą one o silnym charakterze, więc warto traktować je z umiarem.
Detale – niby małe, a bardzo istotne
Szczegóły, to pozornie nieistotna rzecz, która jednak potrafi zaważyć na wizerunku. Znaczenie mają przede wszystkim stan obuwia, uczesanie oraz dobór dodatków. Jeśli cały strój prezentuje się schludnie, a buty są ochlapane błotem, całość od razu wygląda znacznie gorzej. Podobnie sprawa ma się z niechlujnie ułożonymi lub nieumytymi włosami. W przypadku dodatków nie należy przesadzać z ich ilością. Pierścionki na wszystkich palcach i wiele bransolet odwrócą uwagę od samej prezencji i sprawią wrażenie bałaganu. Oprócz tego mogą negatywnie świadczyć o guście noszącej je osoby.
Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/candidate