Z OSTATNIEJ CHWILI
Ruszyła modernizacja linii Sucha Beskidzka – Żywiec - czytaj na powiatsuski24.pl / Ulica Handlowa będzie czasowo nieprzejezdna - czytaj na powiatsuski24.pl / Wernisaż wystawy Bogumiły Leśniak pt. Beskidzkie Światy. Od Adwentu do Karnawału - czytaj na powiatsuski24.pl
Dodano dnia 23.04.2024, 19:08
Jaką funkcję pełnią łańcuchy ze zabierakami?
W układzie przenoszenia napędu pomiędzy elementami maszyn przemysłowych lub różnymi maszynami stosuje się wiele elementów. Wśród nich znajdują się dedykowane łańcuchy napędowe ze zabierakami. Te ostatnie pozwalają na doczepianie do napędu dodatkowych elementów, dzięki czemu łańcuch zyskuje funkcję transportową. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzują się te części i jaką funkcję pełnią w całym układzie.

Czym jest łańcuch z zabierakami?

Łańcuch z zabierakami to element układu, który umożliwia transportowanie różnych produktów. Dzięki temu modele te nazywane są łańcuchami transportowymi. Przygotowane są do przenoszenia ciężkich ładunków. Zabieraki to elementy, do których można doczepiać dodatkowe akcesoria zwiększające funkcjonalność układu. Standardowo łańcuchy tego typu występują w wersji jednorzędowej i współpracują z powszechnie wykorzystywanymi kołami. Na rynku dostępne są jednak modele dwurzędowe. Te produkowane są bezpośrednio pod wytyczne klienta i konkretną maszynę. W sektorze tym niezwykle ważne jest to, aby wszystkie elementy układu idealnie do siebie pasowały, co pozwala na utrzymanie płynnej i bezpiecznej pracy w dłuższej perspektywie. 

Jakie typy łańcuchów z zabierakami wyróżniamy?

Na rynku dostępne są różne typy zabieraków doczepianych do łańcuchów. W zależności od potrzeb klienta można kupić łańcuch zabierakowy: rolkowy, płytkowy i ogniwowy. Z punktu widzenia kupującego ważny jest typ zabieraków występujących w danym modelu łańcucha. To on w dużej mierze determinuje potencjał zastosowania tego elementu w konkretnej sytuacji. Podstawowe typy zabieraków wykorzystywane przy łańcuchach przemysłowych do maszyn to m.in.:

  • typ wygięty;

  • typ pionowy;

  • typ pchający;

  • typ specjalny;

  • typ zębaty.

 

W każdej z tych kategorii wyróżnia się dodatkowe podtypy, które wskazują na specyfikę budowy łańcucha, jego grubość oraz inne parametry. Warto sprawdzić, czy produkty danego producenta spełniają najwyższe rynkowe standardy i są zgodne z normami ISO. W Polsce można kupić łańcuchy spełniające wytyczne norm europejskich oraz amerykańskich.

Gdzie stosuje się poszczególne modele?

Łańcuchy rolkowe najlepiej sprawdzają się tam, gdzie występują duże obciążenia i wysoka prędkość liniowa. Jeżeli w danym układzie należy zadbać o ograniczenie hałasu związanego z pracą maszyny oraz o wysoką wytrzymałość eksploatacyjną, to dobrym wyborem mogą być łańcuchy płytkowe. Modele ogniwowe wykorzystywane są na szeroką skalę m.in. przy: podnośnikach, dźwigach, przenośnikach oraz w przemysłach: drzewnym, stoczniowym, wydobywczym, hutniczym, maszynowym, rolniczym i cementowym. 

Dla przykładu w rolnictwie łańcuch z zabierakami może być wykorzystywany w kombajnach i innych maszynach eksploatowanych przy zbiorze płodów rolnych, w tym m.in. kukurydzy. Wówczas zabieraki odpowiadają za zahaczanie kukurydzy i transportowanie jej do zbiornika umieszczonego w pojeździe. Ten typ pracy wykorzystuje się także w wielu innych technologiach produkcyjnych. Wysokiej jakości łańcuchy z zabierakami przygotowano w asortymencie Grupy Marat. Pod linkiem: https://sklep.grupamarat.pl/przeniesienie_napedu/lancuchy,cat-105 znajdziesz szeroki wybór produktów do zastosowań profesjonalnych.


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image