Urządzenia do pralni wodnej – jakie powinny być?
Park maszynowy pralni wodnej to urządzenia profesjonalne, znacznie różniące się od zwykłych pralek automatycznych. Ponieważ takie placówki obsługują w dużej mierze klientów instytucjonalnych, wszelkie znajdujące się w niej urządzenia muszą cechować się wydajnością, wygodą obsługi, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz łatwością serwisowania. Za najważniejsze czynniki procesu technologicznego uznaje się szybkość i jakość realizacji, dlatego rekomendowane są maszyny od sprawdzonych producentów. Liderem wśród dostawców nowoczesnych technologii z zakresu pralnictwa jest marka Kannegiesser. Urządzając pralnię wodną warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia firm od lat obecnych w branży. Pomoc ekspertów jest nieoceniona zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców, dla których uruchomienie własnej pralni to pierwszy biznes w życiu. Kompleksowe wsparcie przyda się również bardziej doświadczonym inwestorom, którzy postanowili wejść w biznes pralniczy.
Wysokowydajne tunele pralnicze
Tunel pralniczy jest nowoczesną pralnicą przemysłową, w której odbywa się większość faz odświeżania odzieży z zastosowaniem wody i detergentów. Pralnica tunelowa składa się z kilku połączonych ze sobą komór, w których następują poszczególne etapy prania: pranie wstępne (namaczanie, odplamianie), pranie zasadnicze, odsączanie, odwirowanie i suszenie. W modelach z tzw. barierą higieniczną po praniu zasadniczym dokonywana jest ponadto neutralizacja (dezynfekcja) wypranych tekstyliów. Ta funkcja jest potrzebna przede wszystkim w placówkach obsługujących przychodnie, szpitale, sanatoria, domy pomocy i inne miejsca, w których istnieje zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych. Cały proces pralnia w tunelu pralniczym odbywa się automatycznie, a wsad jest po prostu przesuwany lub przesypywany do kolejnych komór. Osoba obsługująca urządzenie musi jedynie załadować bęben (choć w większych pralniach i ten etap jest zautomatyzowany – dokonują tego specjalne podawarki odzieży), wybrać odpowiedni program i załączyć maszynę.
Profesjonalne linie maglownicze
Ważny element wyposażenia średnich i dużych pralni wodnych stanowią profesjonalne linie maglownicze. Maszyny służące do maglowania są niezastąpione podczas prasowania większych sztuk bielizny, przede wszystkim tzw. bielizny płaskiej: obrusów, prześcieradeł, pościeli, zasłon, ręczników itp. W ich przypadku prasowanie zwykłym żelazkiem było by nie tylko uciążliwe, lecz także w dużym stopniu po prostu nieefektywne. Wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba szybkiego i precyzyjnego opracowywania asortymentu stołowego, optymalnym rozwiązaniem będzie właśnie prasowanie przy użyciu systemu walców. Zakup nowoczesnej linii maglowniczej Kannegiesser to bardzo dobra inwestycja.
Nowoczesne finiszery tunelowe
Odświeżanie tekstyliów w profesjonalnej pralni wodnej nie sprowadza się jedynie do usunięcia z nich zabrudzeń. Zanim odzież na powrót trafi do właściciela jest poddawana rozbudowanemu procesowi zwanego finiszowaniem. Wykańczanie odzieży po zakończeniu prania obejmuje m.in. prasowanie, składanie, pakowanie i transport do punktu odbioru. W mniejszych placówkach czynności te są wykonywane przez pracowników, natomiast w pralniach wodnych funkcjonujących na skalę przemysłową wykorzystuje się zaawansowane maszyny zwane finiszerami tunelowymi. Tunnel finishery to hermetyczne tunele, w których odbywa się automatyczne suszenie i wygładzanie wypranych tekstyliów.
Artykuł Partnera