Projekt technologiczny – co to jest?
O projektach technologicznych być może część z was już niejednokrotnie słyszała... Jeżeli nie, to nie problem! Wykonany zgodnie z wytycznymi branżowymi oraz wymogami sanitarno-epidemiologicznymi projekt technologiczny to dokument będący podstawą do otwarcia biznesu i wejścia na rynek. Jest on dokładnym odzwierciedleniem układu pomieszczeń oraz wszelkich urządzeń technologicznych znajdujących się w całym lokalu. To właśnie na jego podstawie sanepid decyduje o dalszych losach waszej przyszłej działalność, a wy będziecie mogli wkrótce rozpocząć pierwsze prace remontowe. Aby jednak wszystko przebiegło zgodnie z planem, należy zapoznać się z aktualnie obowiązującymi rozporządzeniami sanepidu...
Kogo dotyczy projekt technologiczny?
Często spotykamy się ze stwierdzeniem, iż projekt technologiczny lokalu gastronomicznego czy salonu kosmetycznego nie jest obligatoryjny. Nic bardziej mylnego! Co poniektóre stacje sanepidowskie mogą nakładać inne wymogi dotyczące jego ostatecznego wyglądu. Niemniej wykonanie go to absolutna konieczność – oczywiście, o ile planujecie otwarcie działalności objętej nadzorem sanepidu. Co to tak naprawdę oznacza? Profesjonalny projekt technologiczny dotyczy gastronomii, branży beauty, salonów masażu i tatuażu czy gabinetów lekarskich. Bez niego nie uzyskacie zgody na prowadzenie biznesu, tym samym jest on gwarancją wydania pozytywnej opinii w trakcie odbioru lokalu przez upoważnionego do tego pracownika sanepidu.
Szukacie pomocy w zakresie tworzenia profesjonalnych projektów technologicznych? Zajrzyjcie na stronę firmy Horeca-Design i oddajcie swoją firmę w dobre ręce!
Jak powinien wyglądać projekt technologiczny?
Prawidłowo wykonany projekt technologiczny restauracji czy gabinetu fizjoterapii powinien składać się z dwóch głównych części – opisowej oraz graficznej. To właśnie tam muszą zostać zawarte wszelkie istotne informacje dotyczące kwestii zagospodarowania przestrzeni czy zachodzących procesów technologicznych. Brzmi skomplikowanie, nieprawdaż? Na całe szczęście takie nie jest, a przygotowanie projektu technologicznego nie powinno stanowić trudności, jeżeli jesteście dobrze zaznajomieni z branżą oraz wytycznymi sanepidu. Jak zatem poprawnie stworzyć część opisową oraz część graficzną projektu technologicznego?
- Część opisowa – jak sama nazwa wskazuje, część opisowa to nic innego jak precyzyjny wykaz pomieszczeń, stanowisk oraz urządzeń technologicznych znajdujących się w lokalu. Należy tutaj zawrzeć kluczowe dla sanepidu informacje, takie jak nazwa i adres lokalu, charakter budynku, opis planowanej działalności gospodarczej, lokalizacja wszelkich urządzeń i sprzętów oraz opis instalacji wodnej i kanalizacyjnej. W części opisowej powinna także znaleźć się adnotacja dotycząca planowanych procesów technologicznych oraz ich skali.
- Część graficzna – mówiąc o części graficznej, nie możemy pominąć kluczowej kwestii. Mowa tutaj oczywiście o wymogach rysunku technicznego! Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi rysunek powinien zostać wykonany w skali 1:50 lub 1:100, tym samym zawierać legendę. To oczywiście nie wszystko! Należy bowiem wyszczególnić informacje dotyczące lokalizacji stanowisk i urządzeń technologicznych oraz ich przeznaczenia czy sposobów odbierania towaru i wydawania potraw. Nie możecie też pominąć punktów wodnych i kanalizacyjnych oraz ścieżki czystej i brudnej.
Projekt technologiczny – kto może go wykonać?
Stworzenie projektu technologicznego to bez wątpienia spore wyzwanie. Warto bowiem zlecić wykonanie go specjaliście. Choć koszty te będą znacznie wyższe aniżeli w przypadku osób decydujących się na samodzielne stworzeniu projektu, uzyskacie wówczas gwarancję uzyskania pozytywnej opinii sanepidu. Niemniej ryzyko popełnienia kosztownego błędu będzie wówczas znikome, a wy będziecie mogli skupić się na równie istotnych sprawach. Stworzony z pomocą specjalisty projekt technologiczny należy złożyć w odpowiedniej dla waszej lokalizacji stacji sanepidowskiej i oczekiwać na decyzję.
Artykuł Partnera