Internet stacjonarny - definicja pojęcia
Internet stacjonarny to rodzaj internetu, z którego możemy korzystać w miejscu naszego zamieszkania. Działa on tym miejscu, gdzie zainstalowano router. Z tym urządzeniem można połączyć się na dwa sposoby - poprzez kabel ethernet bądź za pośrednictwem łącza WiFi. W tym pierwszym przypadku prędkość internetu będzie zauważalnie wyższa.
Atutem internetu stacjonarnego jest w pełni stabilne łącze oraz zazwyczaj wysoka prędkość. Zdecydowana większość firm oferujących ten typ internetu nie wprowadza również jakichkolwiek limitów danych, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla osób, które grają w gry bądź pobierają wiele plików.
Jaka prędkość internetu stacjonarnego będzie odpowiednia?
Prędkość internetu to absolutnie kluczowa kwestia, którą warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o skorzystaniu z jakiejkolwiek oferty. Podstawowa zasada jest następująca: im prędkość jest wyższa, tym lepiej. Należy jednak pamiętać o tym, że prędkość ma bezpośredni wpływ na cenę internetu.
Niska prędkość, czyli wynoszącą około 10 mb/s, dedykowana jest osobom, które korzystają z internetu przede wszystkim do sprawdzania poczty czy przeglądania stron internetowych. Prędkość 50 mb/s będzie optymalna, gdy od czasu do czasu oglądamy filmy w wysokiej jakości obrazu.
Internet o prędkości wynoszącej powyżej 100 mb/s wystarczy już do tego, by móc grać w gry i oglądać różnego rodzaju filmy w najwyższej jakości a także prowadzić rozmowy wideo. Wyjątkowo wysoka prędkość, np. 1 GB/s, jest dedykowana gospodarstwom domowym, w których z internetu korzysta kilka osób.
Limity transferu danych
Zdecydowana większość operatorów oferujących internet stacjonarny w Krakowie i innych polskich miastach proponuje swoim klientom nieograniczony limit transferu danych, jednak niekiedy zdarzają się wyjątki od tej reguły, dlatego warto mieć tę kwestię na uwadze.