Kim jest pielęgniarka środowiskowa?
Wyróżniamy dwa rodzaje pielęgniarek środowiskowych. Pierwsza grupa to ta, która działa w ramach współpracy z NFZ. Druga grupa to pielęgniarki środowiskowe. Ich zakres obowiązków jest taki sam. Oferują one pomoc medyczną wszystkim osobom, bez względu na wiek, czy też na rodzaj schorzenia. Przychodzą one najczęściej do domu pacjenta, gdzie np. wykonują zastrzyki, pomagają podać lekarstwa, wyjdą na spacer, czy też zaoferują inną pomoc osobie, która znajduje się pod ich opieką.
Obydwie grupy różni jedna, zasadnicza sprawa. Za pomoc prywatnej pielęgniarki środowiskowej należy płacić. Pielęgniarka środowiskowa współpracująca z NFZ oferuje swoje usługi za darmo — o ile regularnie opłacane są składki do NFZ.
Jak ubiegać się o pomoc?
O pomoc pielęgniarki środowiskowej można ubiegać się w dwóch miejscach. Pierwsze to przychodnia, gdzie na co dzień należy się do lekarza rodzinnego. Drugim takim miejscem, gdzie można ubiegać się o pomoc, jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Należy złożyć odpowiedni wniosek, aby móc liczyć na pomoc takiej osoby. Uwaga! Nie tylko sama osoba chora, czy też w podeszłym wieku może złożyć wniosek o taką pomoc.
Z wnioskiem mogą również wystąpić inne osoby, które znają sytuację danej osoby. Mowa tutaj chociażby o rodzinie, czy też lekarzu pierwszego kontaktu, pielęgniarce, a nawet położnej. Wiele osób jest pewnych tego, że pielęgniarka środowiskowa zjawia się tylko u osób starszych, które już nie mają tyle energii co kiedyś. Nie, jest to mit, ponieważ jest ona w stanie pojawić się nawet u kobiety, która dopiero co urodziła, czy też u młodych osób będących po operacji.
Fachowa pomoc
Nigdy nie bójmy się prosić o pomoc pielęgniarki środowiskowej. Dla siebie lub też dla bliskich sobie osób. Jest ona w stanie pomóc z najróżniejszymi sprawami, z którymi na co dzień ktoś nie daje sobie rady. Nie można o tym zapominać, ponieważ dzięki temu w sposób zdecydowany można podnieść komfort własnego życia lub osób nam bliskich. Ze strony pielęgniarki środowiskowej można liczyć na takie świadczenia jak: pielęgnacja osób niepełnosprawnych, czy unieruchomionych.
Osoba wyznaczona do pomocy pomaga również np. przy cewnikowaniu, przy zmianie opatrunków, przy rehabilitacji, a także pomaga załatwić sprawy socjalne. Zakres działań takiej osoby jest naprawdę bardzo szeroki. Nie łatwo jest prosić o pomoc. W szczególności, jeżeli ktoś do tej pory był przyzwyczajony do samodzielności. Czasem jednak nie mamy zbytnio możliwości, dlatego należy znaleźć dla siebie lub dla swoich bliskich odpowiednią pielęgniarkę środowiskową. Warto poprawić swój komfort życia.
Artykuł Partnera