Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 14.03.2022, 09:45
Jak sprawdzić auto po numerze VIN?
W dzisiejszych czasach jednym z dosyć powszechnych sposobów identyfikacji pojazdów drogowych jest ich rejestracja w dedykowanym systemie elektronicznym. Metodę taką stosuje się na całym świecie i podczas jej realizacji pojazd otrzymuje szereg indywidualnych danych, dzięki którym późniejsza identyfikacja maszyny jest możliwa. Jednym z najważniejszych rodzajów danych zawartych w takim katalogu jest numer VIN (Vehicle Identification Number), który jest angielskim skrótem dla pojęcia „numeru identyfikacyjnego pojazdu”.

Szyfr ten bardzo często funkcjonuje jako jednostka informacyjna, dzięki której możemy pozyskać bardziej dogłębne dane na temat pojazdu bez konieczności wykonywania jego bezpośredniego oglądu. Posługując się tym numerem w odpowiedni sposób, możemy zyskać wgląd do informacji na temat przeprowadzonych kontroli technicznych oraz wszelkich uszkodzeń pojazdu w przeszłości. Tego pokroju informacje szczególnie okazują się użyteczne w przypadku sprawdzania stanu pojazdów wystawianych na sprzedaż przez Internet. W ten sposób nie musimy osobiście udawać się do miejsca sprzedaży każdego pojazdu, który nas interesuje. Ponadto, pomaga nam to weryfikować prawdziwość informacji podanych przez sprzedawcę w opisie sprzedażowym swojego pojazdu. Prawdą jest, że na rynku sprzedażowym używanych maszyn bardzo często dochodzi do mniej lub bardziej intencjonalnego ukrywania wadliwych cech pojazdu. Wynika to z faktu, że nawet najdrobniejsze niedoskonałości potrafią znacząco zaniżyć wartość maszyny. Jest to dosyć istotny mankament, gdyż szacuje się, że nawet co trzeci pojazd używany odniósł w przeszłości jakiegoś rodzaju uszkodzenie techniczne w swojej strukturze.

Co zatem należy wiedzieć o funkcjonalności kodów VIN oraz jakie dodatkowe informacje wiążą się z jego ułożeniem symboli? Odpowiedzi na te pytania oraz inne zagadnienia z nimi związane znajdziecie już w naszym artykule.

Co jeszcze potrafi nam dostarczyć sprawdzenie auta po VIN oraz na czym polega jego konstrukcja?

Działanie kodu VIN można wręcz przyrównać do numeru PESEL, którym dosyć często się posługujemy. Podobnie jak PESEL, VIN składa się z ciągów znaków, gdzie każdy segment posiada swoje własne znaczenie i nie jest dobierany w sposób losowy. Każdy kod VIN musi również posiadać dokładnie 17 znaków w swojej strukturze, które są wydawane przez producenta w momencie produkcji. Wobec tego możemy samodzielnie odczytać przynajmniej część informacji zawartych w strukturze kodu. Najczęściej stosowanym standardem komponowania takich szyfrów jest metoda, gdzie:

· Znak 1 oznacza pierwotny kraj pochodzenia pojazdu, co także może świadczyć o pochodzeniu producenta maszyny,

· Znaki od 2 do 3 przedstawiają markę określonego pojazdu wraz z potencjalnymi informacjami o jego przeznaczeniu w użytku,

· Znaki od 4 do 8 wskazują konkretne parametry pojazdu takie jak rodzaj zastosowanego nadwozia, silnika, wewnętrznego wyposażenia, model pojazdu oraz jego serię,

· Znak 9 pełni rolę symbolu kontrolnego stosowanego przez producentów pojazdów,

· Znak 10 mówi nam, w którym roku produkcja pojazdu została ukończona,

· Znak 11 służy jako znak identyfikacyjny fabryki produkującej maszynę,

· Znaki od 12 do 17 stosowane są jako implementacja numeru seryjnego pojazdu w strukturę kodu. Jest to unikatowy ciąg znaków, którego nie znajdziemy w żadnym innym pojeździe.


Warto jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach duża część producentów maszyn cechuje się tendencją do dowolnego układania swoich kodów VIN. Z tego względu często okazuje się, że pewna część sekwencji znaków może być dla nas zupełnie niezrozumiała. Dlatego również powstała taka strona, gdzie w bardzo intuicyjny sposób możemy pozyskać informacje o pojeździe właśnie przy pomocy kodu VIN – kliknij tutaj, aby sprawdzić. Wśród wspomnianych informacji znajdują się dane takie jak podstawowe informacje o pojeździe, wyniki przeprowadzonych kontroli technicznych oraz raporty dotyczące odniesionych szkód w przeszłości.

Taki zestaw informacji z pewnością okaże się przydatny osobom, które planują swój zakup pojazdu właśnie przez fora oraz portale internetowe. Jest to również o tyle wygodne rozwiązanie, że za pomocą jednej prostej czynności dowiadujemy się potencjalnie o wszystkim w interesującym nas pojeździe. Pozyskanie takiego kodu VIN również nie należy do trudnych, gdyż niemal każda oferta pojazdu na sprzedaż posiada w swoim opisie ten numer. Natomiast jeżeli brakuje takiego kodu w jakimkolwiek opisie maszyny, możemy zacząć mieć podejrzenia co do uczciwości sprzedawcy wobec nas.

Gdzie sprawdzić auto po VINie w swoim samochodzie?

Mimo że każdy pojazd posiada numer VIN w swojej dokumentacji, możemy jednak zechcieć sprawdzić oryginalność części pojazdu. W tym celu wszystkie pojazdy są wyposażone w przymocowane tabliczki znamionowe, na których zawarte są najważniejsze informacje o pojeździe – w tym także numer VIN. W zależności od pojazdu tabliczki takie mogą się znajdować w różnych miejscach, niemniej najczęściej możemy je znaleźć przy:

· Podłodze pod tylnymi siedzeniami;

· Podłodze przed fotelem pasażera lub obok fotela;

· Podłodze bagażnika;

· Prawym wzmocnieniu bocznym oraz umiejscowieniu amortyzatora;

· Prawym słupku środkowym;

· Obudowie deski rozdzielczej po lewej stronie;

· Przegrodzie czołowej;

· Wzmocnieniu czołowym;

· Podłużnicy prawej ramy za przednim i tylnym kołem.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image