Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 16.03.2020, 18:46
Jak się zachowywać w sądzie? Poznaj porady doświadczonych prawników, a zwiększysz swoje szanse na wygraną
Wymiar sprawiedliwości, a sądownictwo w szczególności, nie wzbudza wśród Polaków szczególnie pozytywnych emocji. Pokazuje to coraz więcej badań opinii publicznej, szeroko komentowanych w mediach. Perspektywa wezwania do sądu i uczestniczenia w  rozprawie często budzi szereg obaw –zdaniem naszych ekspertów z kancelarii prawnej zupełnie niepotrzebnie. Wcale nie trzeba być
doskonale wykształconym studentem Temidy, żeby skutecznie zawalczyć o swoje przed sądem. Tym bardziej, że można skorzystać z pomocy kompetentnych radców prawnych.

Planujesz złożyć pozew? Najpierw dowiedz się, który sąd będzie właściwy do rozpatrywania sprawy



Instytucje wymiaru sprawiedliwości mają jasną misję do wypełnienia: w dużym uproszczeniu można ją określić jako rozstrzyganie wszelkiego rodzaju sporów i wyrównywanie poniesionych krzywd, zgodnie z przyjętymi przepisami, zasadami współżycia społecznego, moralnością itd. Jeżeli działania ugodowe, takie jak mediacja, nie przynoszą efektów satysfakcjonujących wszystkie zaangażowane strony, ktoś prędzej czy później złoży pozew do sądu. Co do zasady powód powinien wnieść go sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby pozywanej – a nie własnego adresu zameldowania, jak się to niektórym wydaje.



Tutaj ważna uwaga: jak wyjaśnia radca prawny Rafał Ptak, w sprawach gdzie kwota roszczeń w pozwie przekracza 75 000 złotych właściwym organem będzie już sąd okręgowy. Kolejnym wyjątkiem są kwestie związane z wykonaniem umowy – tutaj decydujące jest miejsce jej wykonania. A w jaki sposób prawidłowo spisać taki pozew? Cóż, zdecydowanie najlepiej będzie, jeżeli zajmie się tym wykwalifikowana kancelaria prawna, specjalizująca się w podobnych sprawach. Ryzyko jakiegokolwiek błędu formalnego, który mógłby zmusić sąd do oddalenia pozwu, spada w takim przypadku do zera.



Proces sądowy toczy się według ściśle określonych procedur. To samo dotyczy dostępnych dróg odwołania



Po wpłynięciu pozwu sąd przesyła stronie pozwanej odpis – i co ciekawe nie przesądza to jeszcze o tym, że sprawa w ogóle trafi na wokandę. Istnieje bowiem możliwość obrony przed żądaniem pozwu, poprzez złożenie do sądu wyczerpującej, nie budzącej żadnych wątpliwości odpowiedzi. Mając wyznaczony termin rozprawy warto dobrze się zastanowić nad kwestią reprezentacji. Samodzielne występowanie przed sądem z pewnością ma swoje zalety, aczkolwiek znacznie pewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonego pełnomocnika procesowego. Może to być prawnik wyznaczony z urzędu, a także osoba wybrana i wskazana przez stronę. We wszelkich czynnościach procesowych, które wiążą się z pewnymi kosztami, trzeba dopilnować granicznych terminów. Po wysłuchaniu wszystkich stron i postępowaniu dowodowym sąd rejonowy wydaje wyrok, od którego można się odwołać wyłącznie do wyższej instancji: kolejno sądu okręgowego i sądu apelacyjnego. Ostatecznym środkiem odwoławczym od prawomocnego orzeczenia jest skarga kasacyjna.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image