Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 17.01.2020, 12:00
Jak przygotować się do weekendu pod namiotem?
Zamierzasz spędzić weekend pod namiotem? To doskonale! Biwakowanie na świeżym powietrzu, rozkładanie namiotu i gotowanie w blaszanych menażkach to wspaniała forma spędzania wolnego czasu. Ale nawet jeśli taką decyzję podjąłeś spontanicznie, nie możesz zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu. Namiot to podstawa, ale oczywiście to nie wszystko. Jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu pod namiot, by jak najlepiej spędzić te dni i noce?

Zrób listę niezbędnych rzeczy

Nawet na tak krótki wypad, jakim jest weekend pod namiotem, warto sporządzić listę niezbędników, które ze sobą zabierzemy. Na górze całej listy jest oczywiście namiot – bez niego ani rusz. Kolejne pozycje powinny zajmować: karimata, mata lub materac, śpiwór, mała poduszka, kuchenka turystyczna lub palnik gazowy, naczynia i sztućce, ręczniki szybkoschnące, apteczka, lodówka turystyczna, prowiant i dodatkowe akcesoria, o których nie chcesz zapomnieć. Zobaczysz, które z tych rzeczy już masz, a które musisz dokupić. Nawet jeśli wydaje Ci się, że o wszystkim pamiętasz, to i tak warto taką listę mieć, ponieważ przyda się również podczas wyjazdu z obozowiska – sprawdzisz wtedy, czy zabrałeś wszystkie rzeczy ze swojej listy.

Sprawdź swój namiot

Jeśli to Twój pierwszy kemping, zastanawiasz się pewnie, jaki namiot wybrać? Wszystko zależy od tego, dla ilu osób ma być on przeznaczony i w jakich warunkach będzie on używany. Na rynku znajdziesz przeróżne modele namiotów, tańsze i droższe, mniejsze i większe. Przeznaczone dla 1-2 osób, a także rodzinne. Jeśli szukasz namiotu dla 2 osób, wcale nie musisz wybierać modelu 2-osobowego. Możesz zdecydować się na namiot 3-osobowy, zyskując w ten sposób dodatkowe miejsce na bagaż i zwiększając komfort wypoczynku w namiocie. Z kolei dla rodziny z dziećmi idealny będzie większy namiot modułowy, złożony na przykład z dwóch sypialni i dużego przedsionka, pełniącego jednocześnie funkcję kuchni. Wszystko zależy też od tego, jaką formę biwaku preferujesz. Przy wypadzie weekendowym będzie to zapewne biwak stacjonarny w jednym miejscu, ale przy dłużysz wyjazdach możesz planować przemieszczanie się z miejsca na miejsce – w takich sytuacjach sprawdzą się szybko rozkładające się namioty.

Tropiki i podłogi namiotów powinny cechować się wysokim stopniem wodoodporności. Przed rozłożeniem namiotu warto też umieścić na podłożu folię ochronną (malarską), która zabezpieczy materiał przed zabrudzeniem i przemoczeniem.

Jeśli jesteś już posiadaczem namiotu, przed wyjazdem sprawdź jego stan. Wyjmij namiot z pokrowca i pozwól mu się przewietrzyć. Najlepiej rozłożyć go na parę godzin w ogrodzie, a jeśli nie masz takiej możliwości, możesz rozwinąć sam materiał na balkonie lub po prostu w pokoju. Sprawdź, czy namiot nie jest zabrudzony i czy nie ma żadnej pleśni. Pakowanie wilgotnego namiotu do pokrowca może doprowadzić do powstania pleśni, dlatego zawsze warto go dosuszyć po powrocie z kempingu. Sprawdź także, czy namiot posiada wszystkie elementy niezbędne do jego rozłożenia. Zrób to odpowiednio wcześnie, by ewentualnie mieć czas na ich dokupienie. Nawet w przypadku zakupu nowego namiotu warto sprawdzić kompletność zestawu.

Wiele różnych modeli namiotów znajdziesz w ofercie sklepu CampingShop: https://www.campingshop.pl/namioty-turystyczne

Przygotuj śpiwór

Na wyjazd pod namiot niezbędny będzie również śpiwór. Jeśli już taki posiadasz, podobnie jak przy namiocie, wyjmij go z pokrowca, rozwiń, rozepnij i sprawdź jego stan. Samą wkładkę do śpiwora możesz spokojnie wyprać w pralce – nawet jeżeli nie wydaje się zabrudzona, warto ją odświeżyć. Z kolei planując zakup nowego śpiwora możesz zdecydować się na:

  • - Śpiwór typu koperta - najprostsza wersja śpiwora, najlepsza na letnie wyjazdy, kiedy temperatura w nocy nie jest zbyt niska. Najczęściej z syntetyczną ociepliną. Zapięty śpiwór przyjemnie otula ciało, a rozpięty służy jako kołdra, nawet dla 2 osób.
  • - Śpiwór typu mumia – doskonale sprawdza się w czasie chłodniejszych nocy, ponieważ zapewnia większą izolację cieplną. Jednocześnie ma mniejsze gabaryty.
  • - Wkładka do śpiwora – idealne uzupełnienie każdego śpiwora. Wykonana z przyjemnych w dotyku materiałów. Możną ją wyjąć i wyprać w pralce, przez co przedłuża żywotność samego śpiwora i zwiększa higienę wypoczynku. Przy niższych temperaturach stanowi dodatkową warstwę ocieplającą, a przy tych wyższych może pełnić samodzielną funkcję okrycia.

Wybierz matę samopompującą

Na weekendowy, krótki wyjazd poza miasto z pewnością wystarczy Ci lekka, a jednocześnie dobrze izolująca mata pod śpiwór. Możesz oczywiście zdecydować się na klasyczne rozwiązanie – zwykłą karimatę z warstwą aluminiową, tanią, lekką i odporną na uszkodzenia. Śpiąc na takiej karimacie możesz jednak odczuwać nierówność podłoża. Lepszym rozwiązaniem będzie nowocześniejsza, ale wciąż lżejsza i cieńsza od dmuchanego materaca, mata samopompująca. Po rozłożeniu sama się pompuje, wystarczą 2-3 sekundy. Dzięki temu nie musisz pakować pompki. Taka matę zwija się w rulon, przez co nie zajmuje dużo miejsca w bagażniku.

Świetnym uzupełnieniem śpiwora i maty będzie poduszka turystyczna. Możesz zabrać z domu małego jaśka lub wybrać bardziej kompaktową wersję – poduszkę dmuchaną czy rogala.

Zaplanuj posiłki

Zaplanowanie posiłków, a tym samym produktów do ich przygotowania, na weekend nie powinno stanowić problemu. Nawet wybierając się pod namiot tylko na parę dni, nie rezygnujmy z samodzielnego przyrządzania posiłków w polowych warunkach. W tym cały urok biwakowania! Zamiast zupki chińskiej, przygotujmy makaron z domowym sosem ze słoika. Do ugotowania czy podgrzania posiłków niezbędna będzie kuchenka turystyczna. Jeśli wybierasz się na kemping z dostępem do prądu, możesz zabrać ze sobą kuchenkę elektryczną, najlepiej taką z dwoma palnikami. A jeśli nie ma takiej możliwości, zapakuj butlę gazową i palnik.

Pamiętaj także o małych, blaszanych garnkach do gotowania, naczyniach do podawania posiłków i sztućcach. W takich warunkach sprawdzają się plastikowe talerzyki i miseczki, ale takie wielokrotnego użytku. Nie rezygnuj z porannej kawy i herbaty – zabierz stalowe turystyczne kubki z uchem i mały czajnik elektryczny (jeśli masz dostęp do prądu). Nie zapomnij również o małej gąbeczce i płynie do mycia naczyń.

Produkty, które mogą szybko się popsuć, takie jak masło, ser czy jogurty, zapakuj do lodówki turystycznej. W lodówce możesz także schłodzić napoje. Dostępne są lodówki z chłodzącymi wkładami, które wcześniej należy jednak schłodzić w zamrażalniku, by utrzymały niższą temperaturę produktów spożywczych na kilka godzin. Do wyboru masz także lodówki o dłuższym działaniu, które podłącza się do źródła prądu.

Co jeszcze przyda się na weekend?

Mimo iż wybierasz się tylko na weekendowy biwak, to i tak musisz przygotować się na każde warunki. Warto zabrać ze sobą także: dobrze wyposażoną apteczkę z plastrami, spray na komary i żel na ugryzienia, krzesełka kempingowe lub podkładki czy koc z nieprzemakalną warstwą, latarkę, szybkoschnące ręczniki, wielofunkcyjny scyzoryk, powerbank, lampkę na baterie do zawieszenia w namiocie, umilacze czasu – krzyżówki, karty do gry, planszówki, książkę.


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image