Rodzaje ran - to trzeba wiedzieć
Każdy z nas choć raz w życiu skaleczył się lub zmagał z uciążliwym otarciem... Jak wiecie, na proces gojenia rany wpływa szereg różnorakich czynników, w tym właśnie głębokość uszkodzenia, stopień zanieczyszczenia czy umiejscowienie rany. I choć w większości przypadków są to niegroźne uszkodzenia, należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Bez względu na charakter przerwania ciągłości skóry wciąż istnieje sporo ryzyko wniknięcia bakterii do wewnątrz i wywołania infekcji. W związku z tym postanowiliśmy przygotować dla was krótki poradnik, dzięki któremu bez problemu uporacie się ze świeżą raną i przyspieszycie proces gojenia. Od czego zatem powinniście zacząć?
Oczyszczenie rany
Niezależnie od rodzaju rany oczyszczenie jej to kwestia kluczowa. Bez tego ani rusz! Jeszcze do niedawna zalecano stosowanie wody utlenionej lub spirytusu, dziś na całe szczęście od tego odchodzimy... Wystarczy czysta woda i jednorazowy ręcznik papierowy. Należy bowiem przepłukiwać zranione miejsce przez kilka minut pod bieżącą wodą. Nie martwcie się, jeżeli pojawi się delikatne krwawienie. To znak, iż rana ulega oczyszczeniu. Jeśli po oczyszczeniu rany krwawienie wciąż nie ustępuje, warto za pomocą gazy jałowej delikatnie ucisnąć zranione miejsce i odczekać moment.
Nie oczyszczaj rany zbyt intensywnie, gdyż może to skutkować większym uszkodzeniem tkanki! W przypadku rany, w której znajduje się ciało obce możemy wyjąć je samodzielnie - oczywiście, o ile znajduje się tuż przy powierzchni skóry. W sytuacji, gdy ciało obce wniknęło głęboko w ranę, konieczne jest unieruchomienie go oraz skorzystanie ze specjalistycznej pomocy.
Tutaj - https://eplaster.pl/ - znajdziesz wysokiej jakości materiały opatrunkowe, w tym właśnie kompresy, gazy jałowe, plastry z opatrunkiem czy opatrunki specjalistyczne.
Dezynfekcja rany
Tuż po oczyszczeniu rany letnią wodą należy koniecznie osuszyć ją jednorazowym ręcznikiem. Pamiętajmy, aby nie używać zwykłego ręcznika! Nagromadzone tam bakterie nie sprzyjają gojeniu się rany, a co więcej - zwiększamy tym samym ryzyko wystąpienia poważnej infekcji. Tak przygotowaną skórę należy dokładnie zdezynfekować. Na rynku są dostępne różnego rodzaju środki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Istotne, aby wybrany produkt nie posiadał w składzie alkoholu, gdyż ma on działanie wysuszające. Dokładnie przemyj ranę środkiem antyseptycznym i poczekaj, aż produkt się wchłonie.
Jak zabezpieczyć ranę?
W zależności od rodzaju oraz głębokości uszkodzenia konieczne może być założenie sterylnego opatrunku. Przy mniejszych skaleczeniach i otarciach wystarczy zwykły plaster. Większe rany należy natomiast odpowiednio zabezpieczyć. Z pomocą tutaj przyjdzie jałowy gazik umocowany plastrem lub kompresy żelowe. Tym sposobem wyeliminujesz ryzyko wystąpienia zakażenia, zmniejszysz ból oraz przyspieszysz proces gojenia rany. Stanowczo jednak odradzamy używanie niegdyś tak chętnie stosowanej waty... Przyklei się do rany i utrudni jej oczyszczanie.
O świeżą ranę należy oczywiście odpowiednio dbać! Każdego dnia zmieniaj opatrunki i przemywaj ranę specjalistycznym środkiem. W razie zaistnienia problemów z gojeniem się rany należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty!
Artykuł Partnera