Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 05.10.2022, 11:32
Inwestuj w nieruchomości w Szczyrku
Kupno nieruchomości to jeden z lepszych sposobów na bezpieczne lokowanie kapitału. Jednak z uwagi na wysoki koszt inwestycji do sprawy trzeba podejść rozsądnie i przed jej sfinansowaniem rozważyć kilka kwestii.

Cel inwestycji

Zastanów się, czemu ma służyć nieruchomość i czy kupujesz ją z zamiarem zarobku, na użytek własny czy jako zabezpieczenie na przyszłość. Jeśli chcesz czerpać z niej zyski, zdecyduj, na jakiej zasadzie się to odbędzie: zamierzasz wynajmować mieszkanie, chcesz je wyremontować i odsprzedać za wyższą kwotę czy stworzyć w nim dochodowy biznes np. firmowe biuro, salon fryzjerski itp..?

Budżet

Określ, ile możesz wydać na zakup lokalu – to zawęzi pole poszukiwań w zakresie metrażu, standardu i lokalizacji mieszkania. Zadecyduj, jak pokryjesz koszt zakupu: ze środków własnych czy z pomocą kredytu? Jeśli masz wolne fundusze, wykorzystaj je. Jeśli jednak kupno nieruchomości ze środków własnych wiązałoby się z zamrożeniem całych funduszy lub ich większości, wspomóż się kredytem. Ale przy takim rozwiązaniu koniecznie zadbaj o wysoki wkład własny.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Nowe lokale są droższe, ale w ostatecznym rozrachunku wychodzą taniej – nie wymagają remontu, mają nowe wyposażenie, a ich przestrzeń jest funkcjonalnie zagospodarowana, co ma niemałe znaczenie przy szukaniu najemców. Ceny nieruchomości z drugiej ręki może i są niższe, jednak takie lokale z reguły potrzebują odnowienia, wymiany sprzętu na nowy, a nierzadko i całej instalacji, co generuje dodatkowe koszty. Owszem, można robić remont etapami i rozłożyć wydatki w czasie, ale w takim wypadku mieszkanie zaczyna później „na siebie zarabiać”.
Tu też pojawia się inna kwestia: szukać mieszkania i zająć się jego obsługą na własną rękę, czy kupić mieszkanie w condohotelu zarządzanym przez operatora? Druga opcja jest o wiele wygodniejsza, a też pozwala osiągać wysokie zyski. Przykład? Meta Residence, gdzie obowiązuje zasada: „inwestuj w nieruchomości w Szczyrku i zarabiaj w jednym z dwóch modeli biznesowych: 70% rocznych dochodów z najmu lub 7% w skali roku”. W skrócie – wszelkie działania związane z utrzymaniem, konserwacją i obłożeniem lokalu stoją po stronie operatora. Ty jedynie lokujesz kapitał i zarabiasz na wynajmie.

Wynajem długo- czy krótkoterminowy?

Zarówno jedna, jak i druga forma najmu ma swoje mocne i słabe strony. Największą zaletą najmu długoterminowego są stali lokatorzy i regularność przychodów. Niemniej mieszkania użytkowane stale szybciej się niszczą, więc trzeba częściej je odnawiać, a to wiąże się z kolejnymi kosztami. Poza tym mogą pojawić się problemy ze ściąganiem należności, a przychody z reguły są niższe.
Natomiast najem krótkoterminowy wymaga ciągłego poszukiwania chętnych na zakwaterowanie (co przy dobrej lokalizacji nie stanowi większego problemu), ale jednocześnie pozwala osiągać większe zyski. Należność uiszczana jest z góry, więc nie ma mowy o niewypłacalności najemców. Przeanalizuj, która z form będzie dla ciebie korzystniejsza i na tę się zdecyduj.

Lokalizacja

Ma ogromne znaczenie w przypadku najmu krótkoterminowego, ponieważ przekłada się na częstotliwość obłożenia, która odzwierciedla się w osiąganych zyskach i ich regularności. W zależności od tego, jak będziesz zarabiać na mieszkaniu, postaw na lokalizację w centrum miasta, przy węzłach komunikacyjnych lub w miejscowości turystycznej (najlepiej wybierz cieszącą się całoroczną popularnością).
Kupno nieruchomości to transakcja obarczona pewnym ryzykiem. Dlatego nim ją podejmiesz, przemyśl istotne kwestie i przygotuj plan, dzięki któremu będziesz mógł liczyć na wysoki zwrot z inwestycji.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image