Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 25.06.2021, 11:46
Implantacja Esperalu – jak przygotować najbliższą osobę na zabieg?
Mianem uzależnienia określa się stan psychiczny wynikający z pewnej relacji lub interakcji pomiędzy człowiekiem (jego organizmem), a środkiem odurzającym. Zwykle uzależnienie kojarzone jest z substancjami psychoaktywnymi, aczkolwiek równie często ludzie uzależniają się od niektórych czynności, takich jak np. hazard. Niezależnie od czynnika uzależniającego, sam fakt bycia uzależnionym można rozpoznać za pomocą obserwowania charakterystycznych zmian zachodzących w ogólnym sposobie funkcjonowania konkretnej osoby, a także poprzez wykazywanie wzmożonej potrzeby wykonywania danej czynności (np. grania w gry hazardowe) lub zażywania środka uzależniającego, niezależnie, czy odbywa się to w sposób ciągły, czy też okresowy. Podłożem rozwijającego się nałogu jest chęć odczucia psychoaktywnego wpływu używek, które wpływają na sposób funkcjonowania psychiki konkretnej osoby. Inną cechą charakterystyczną omawianej sytuacji jest pojawianie się zespołu odstawiennego, przez co zataczane jest błędne koło – taka osoba zażywa środek odurzający, aby zapobiec zespołowi, przez co jeszcze bardziej się uzależnia.

Uzależnienie alkoholowe definiuje się jako konsumowanie alkoholu w sposób wykraczający poza ramy zdroworozsądkowego picia. Alkoholicy wykazują się brakiem kontrolowania ilości oraz częstotliwości spożywanego alkoholu. Warto wspomnieć, że choroba alkoholowa rozwija się stopniowo, początkowo często nie jest zauważalna. Zaczynają pojawiać się różne nieprzyjemne konsekwencje o podłożu psychicznym, społecznym oraz somatycznym. Mogą również pojawić się inne schorzenia, np. choroby współistniejące. Choroba alkoholowa wymaga leczenia, w przeciwnym razie może doprowadzić nawet do śmierci.

Co to jest Esperal?

Istnieje wiele metod walki z uzależnieniem alkoholowym. Jedną z nich jest poddanie się zabiegowi zaszycia alkoholowego z zastosowaniem Esperal Poznań, którego celem jest wywołanie u osoby uzależnionej niechęci, wstrętu i uczucia lęku przed sięganiem po kolejne dawki napojów alkoholowych. Taki efekt psychiczny możliwy jest do osiągnięcia poprzez wywoływanie skutków ubocznych, które są rezultatem łączenia etanolu z Disulfiramem, który stanowi substancję aktywną wszywki Esperal. W ten sposób zaczynają tworzyć się negatywne skojarzenia związane z alkoholem w strachu przed odczuwaniem potencjalnych skutków ubocznych silnego zatrucia alkoholowego. W przypadku osób posiadających wszywkę, zatrucie jest znacznie silniejsze, dłuższe, a jego objawy są bardziej natężone. Dzięki temu metoda awersyjna, do której zaliczana jest wszywka jest skuteczna, przez co istnieje realna szansa na wyjście z nałogu alkoholowego.

Oprócz zabiegów chirurgicznych z zastosowaniem Disulfiramu pacjenci w Polsce mają również możliwość skorzystania z doustnych tabletek zawierających ten składnik o nazwie Anticol. Jest to forma mniej skuteczna od wszywek, ponieważ wymaga znacznie większej motywacji i samokontroli ze strony alkoholika ze względu na konieczność codziennego i regularnego zażywania leku. Z tego powodu wiele osób silnie uzależnionych umyślnie pomija kolejne pory przyjmowania Anticolu ze względu na chęć bezkarnego odurzenia się. W ten sposób ewidentnie widać przewagę implantacji Esperalu nad doustnym przyjmowaniem Disulfiramu. W większości przypadków jest tak, że sama świadomość posiadania wszywki obniża chęć spożycia alkoholu. Coś co wcześniej było utożsamiane z relaksem, odprężeniem, czy też towarzyszem imprez i spotkań koleżeńskich nagle staje się czynnikiem wywołującym duży dyskomfort cielesny i psychiczny. Reakcja disulfiramowa, która zachodzi w momencie spożycia alkoholu jest efektem upośledzenia metabolizmu alkoholu.

Ile trwa zabieg zaszycia?

Sam zabieg jest mało inwazyjny oraz dość krótki. Z reguły całość procedur trwa około 30 minut. Należy zaznaczyć, że sam Disulfiram na co dzień jest całkowicie obojętny i bezpieczny dla Pacjenta, o ile przestrzega on zasad abstynencji. Tym samym, dbając o własne bezpieczeństwo na umówiony zabieg należy zgłosić się całkowicie trzeźwym, zachowując minimum 48 godzin abstynencji. Sam zabieg chirurgicznej implantacji wszywki alkoholowej prowadzony jest bezboleśnie, w oparciu o znieczulenie miejscowe.

Działanie zaszycia alkoholowego

Przybliżając sposób działania wszywki alkoholowej, zmienia ona rozkład alkoholu pod względem chemicznym. Disulfiram, który wchodzi w reakcje z etanolem wstrzymuje prawidłowe funkcjonowanie enzymów trawiących znajdujących się w wątrobie. Konsekwencją jest gromadzenie się w organizmie aldehydu octowego, który jest szkodliwy dla zdrowia. Organizm próbując sobie poradzić z zaistniałą sytuacją reaguje objawami bardzo nasilonego zatrucia alkoholowego, wzmożonym kacem. Nieprzyjemne konsekwencje odczuwane są przez Pacjenta już kilka minut od momentu spożycia, a utrzymać się mogą nawet kilkanaście godzin, podczas których dana osoba odczuwa:

  • Ból i zawroty głowy,
  • Nudności,
  • Wymioty,
  • Biegunkę,
  • Tachykardię,
  • Zaczerwienie skóry na twarzy,
  • Nieprawidłowe widzenie,
  • Ogólne złe samopoczucie i rozbicie,
  • Stany lękowe i schorzenia natury psychicznej,
  • W sytuacjach skrajnych: może dojść do trwałego uszkodzenia narządów i układów wewnętrznych oraz do zawału. Znane są również przypadki śmierci.

Należy jednak jasno podkreślić, że sam Esperal nie jest wstanie wyleczyć alkoholizmu jako choroby poprzez bezpośrednie oddziaływanie na odstawienie alkoholu. Disulfiram stosowany jest jedynie w celach odstraszenia od picia, wywołania negatywnych skojarzeń, co pomaga utrzymać trzeźwość i wysoki poziom motywacji do zmian, jednak nie wykazuje oddziaływania terapeutycznego.

Przebieg zabiegu zaszycia alkoholowego

W gabinecie skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu gwarantuje lekarz chirurgii oraz wysoko wykwalifikowany i doświadczony personel medyczny, stosujący sterylne narzędzia i oryginalne produkty medyczne. W pierwszej kolejności wyklucza się posiadanie przeciwwskazań u Pacjenta, dlatego ważna jest szczera rozmowa między lekarzem, a alkoholikiem. Dużym atutem naszego gabinetu jest posiadanie na miejscu tabletek przeznaczonych do implantacji zaopatrzonych bezpośrednio od producenta. W ten sposób Pacjent nie musi tracić czasu na szukanie leku w aptekach. Posiadamy certyfikat oryginalności preparatu. Następnie Pacjent udziale zgody na zabieg, podawane jest znieczulenie i kiedy zaczyna działać lekarz nacina skórę i umieszcza lek pod powięziowo, zazwyczaj w okolicy pośladka, który gwarantuje pełną dyskrecję. Po całej procedurze, rana jest zaszywana. Czas działania wszywki szacuje się na około 8-12 miesięcy.

Jakich zaleceń należy trzymać się po wszyciu Esperalu?

Po zabiegu należy:

  • Nauczyć się nowego stylu życia pozbawionego obecności alkoholu,
  • Unikanie miejsc, osób i okoliczności kojarzonych z alkoholem,
  • Wystrzegania się produktów z alkoholem w składzie, w tym niektórych leków, kosmetyków i produktów spożywczych,
  • Wesprzeć się innymi metodami walki z chorobą alkoholową, jak spotkania grup AA, uczęszczanie na psychoterapię, czy też zmianę zainteresowań,
  • Dbanie o higienę podrażnionego miejsca po zabiegu w czasie rekonwalescencji.

Gdzie wykonać wszywkę?

Jeżeli widzisz u siebie potrzebę wsparcia się wszywką alkoholową, warto poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego miejsca do zabiegu, gdzie gwarantem będzie bezpieczeństwo i profesjonalność usługi. Warto przed zaszyciem dowiedzieć się więcej na temat jej specyfiki oraz o nowym stylu życia, jaki wszywka warunkuje.


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image