Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 26.06.2018, 11:55
Ile trwa detoks narkotykowy?
Detoks narkotykowy to pierwszy i niezwykle ważny krok na drodze do uwolnienia się od uzależnienia. Celem detoksu jest oczyszczenie organizmu z zatruwających go toksyn i usunięcie z krwiobiegu substancji uzależniającej w kontrolowanych warunkach, pod okiem specjalistów. Na czym polega detoks narkotykowy i ile trwa ten proces?

Ile trwa i jak przebiega detoks narkotykowy?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile trwa detoks narkotykowy. Jak dowiedzieć się można ze strony prywatnego ośrodka leczenia uzależnień Mandala, zazwyczaj proces ten zajmuje od 7 do 10 dni. Wszystko zależy od stopnia uzależnienia i indywidualnych uwarunkowań każdego pacjenta. Proces detoksykacji organizmu należy przeprowadzać z rozsądkiem, pod okiem wykwalifikowanej opieki medycznej. Ważne, aby detoks narkotykowy przebiegał stopniowo. W przypadku gwałtownego i nagłego odstawienia środka uzależniającego może dojść do pojawienia się zespołu abstynencji. Charakteryzuje się on wystąpieniem nieprzyjemnych objawów dla pacjenta. Często objawy dotyczą nie tylko sfery fizycznej, ale też w dużej mierze sfery psychicznej. Do najczęściej występujących objawów zaliczyć można: wzrost ciśnienia tętniczego, drżenie rąk, nudności, nadmierne pocenie się, bóle somatyczne, skurcze mięśni, omamy słuchowe i wzrokowe, a także problemy ze snem. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się stany lękowe, depresja i ataki padaczkowe. Brak odpowiedniej opieki nad osobą przechodzącą detoks i doświadczającą objawów zespołu odstawienia może prowadzić do różnego rodzaju nerwic, które także należy leczyć.


Wiemy już, jak ważne jest to, żeby nie przeprowadzać detoksu na własną rękę. Opiekę nad pacjentem powinien sprawować doświadczony i wykwalifikowany personel medyczny, a także profesjonalni psychologowie. Detoks narkotykowy sprawia, że pacjent nabiera sił, uzależniony ma większą determinację do walki z nałogiem, przez co późniejsza terapia przynosi lepsze efekty, a uwolnienie się od złych skłonności jest znacznie prostsze. Aby organizm uzależnionego mógł poprawnie funkcjonować po odtruciu bardzo ważne jest podawanie pacjentowi odpowiedniej ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia. Jeżeli lekarz zauważy taką potrzebę, wprowadzi do terapii też leki i na bieżąco będzie kontrolował ich działanie i zażywane przez pacjenta dawki.


Prawidłowo prowadzony detoks nie jest zbyt przyjemny, ale jest to proces bezpieczny dla pacjenta i gwarantuje mu przejście do stanu trzeźwości. Specjaliści, którzy nadzorują proces dbają także o stan psychiczny pacjenta. Może on być niestabilny nawet po zakończeniu detoksu. Myśli pacjenta mogą wciąż krążyć wokół używek i nadal możliwe jest odczuwanie silnego głodu narkotykowego. Osobom uzależnionym nie jest łatwo zapomnieć o adrenalinie, euforii i innych silnych emocjach, jakie dostarczały im narkotyki. Warto pamiętać o tym, że detoks narkotykowy, który ma na celu przerwanie ciągu narkotykowego jest dopiero pierwszym krokiem do całkowitego pozbycia się uzależnienia. Odtrucie jest konieczne, aby pacjent odzyskał siły, które przydadzą mu się do dalszej walki z nałogiem.


Detoks narkotykowy często jest wspomagany lekami. Nie zawsze występuje taka potrzeba, zdarza się, że pacjent wyjątkowo dobrze sobie radzi i nie są mu potrzebne dodatkowe środki farmakologiczne. Naukowcy na całym świecie stale pracują nad nowymi lekami mającymi maksymalnie ułatwić uzależnionym wychodzenie z nałogu. Obecnie unika się stosowania podczas detoksu głównie silnych benzodiazepinów, czyli leków psychoaktywnych, które nieprawidłowo zażywane mogą prowadzić do uzależnienia.

Artykuł Partnera