Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 26.11.2016, 08:21
Gdzie stosuje się kotły wodne?
Kotły wodne stanowią jedne z najczęściej wykorzystywanych kotłów jako elementów instalacji energetycznych, mających na celu dostarczenie do odbiorników określonej ilości energii cieplnej (ciepła). Podstawą ich działania jest podgrzewanie w procesie spalania paliwa w kotle czynnika cieplnego w postaci wody, która po podgrzaniu transportowana jest następnie – w zależności od modelu konstrukcyjnego: pod wysokim ciśnieniem lub bezciśnieniowo - do odbiorników połączonych z instalacją grzewczą.

Dostępne na rynku kotły wodne dzieli się na niskotemperaturowe oraz wysokotemperaturowe, zaś kryterium podziału jest temperatura, do jakiej podgrzewany jest czynnik grzewczy w postaci wody. Tego rodzaju kotły, oferowane przez wielu producentów i dystrybutorów w kraju i na świecie, charakteryzują się wysoką sprawnością swojej pracy oraz niskimi wartościami strat energetycznych, dzięki czemu znajdują coraz to większe zainteresowanie w różnych gałęziach przemysłu, a także w indywidualnych domostwach, których właściciele decydują się na rezygnację z ciepła dostarczanego do nich przez zewnętrznych wytwórców i dystrybutorów.

Gdzie w praktyce stosuje się kotły wodne? Możliwych ich zastosowań jest naprawdę wiele, zaś decyzja o wyborze kotła właśnie tego rodzaju często uzależniona jest nie tylko od specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej, ale także od istniejących w danym miejscu uwarunkowań technicznych i lokalowych, a także względów bezpieczeństwa, związanych z prowadzonymi na terenie obiektu pracami wytwórczymi lub przetwórczymi, czy też wykonywaną na tym terenie pracą.

Podstawowym zastosowaniem kotłów wodnych niskotemperaturowych, będących kotłami o charakterze grzewczym, jest ogrzewanie różnego rodzaju pomieszczeń, obiektów budowlanych, domów jednorodzinnych, a także budynków wielomieszkalnych – zarówno na cele komercyjne i przemysłowe, jak również na użytek indywidualnych odbiorców i właścicieli budynków. Często kotły wodne znajdują także zastosowanie jako elementy instalacji grzewczych przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń przemysłowych – takich jak warsztaty produkcyjne, zakłady przemysłowe o charakterze produkcyjnym i przetwórczym – oraz pomieszczeń służących prowadzeniu działalności hodowlanej i wytwórczej w rolnictwie – takich jak całe gospodarstwa wiejskie, budynki gospodarcze, szklarnie oraz tunele foliowe czy też suszarnie owoców i warzyw. Własne instalacje grzewcze stosowane są też powszechnie do ogrzewania różnego rodzaju obiektów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, placówki ochrony zdrowia, budynki samorządowe i administracji rządowej. Odnotować także należy, że każdego roku wzrasta liczba podmiotów, które dostrzegając zalety w postaci niższego kosztu dostarczenia ciepła, decydują się na wykonanie własnych instalacji grzewczych w miejsce nabywanej dotychczas energii cieplnej od jej hurtowych dystrybutorów lub bezpośrednio od wytwórców. Decyzja o zakupie własnego kotła wodnego poprzedzona powinna być jednak analizą opłacalności tego rodzaju inwestycji oraz porównaniem dotychczas ponoszonych kosztów z korzyściami, jakie na przestrzeni kilku lub kilkudziesięciu lat odnosić będzie właściciel.