Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 23.10.2019, 12:28
Garść informacji o prasie hydraulicznej
Choć o prasie hydraulicznej mało kto wie, to jednak jest ona obecna dosłownie w każdym aspekcie naszego życia. Dzięki niej mamy soki owocowe, meble, samochody, a także puszki na napojach i itd. Większość produkowanego obecnie towaru uzyskiwana jest z udziałem tego wynalazku. Czym jest taka prasa oraz co najważniejsze, jak on działa?

Czym jest i jak działa?

Choć urządzenie jest obecnie wszędzie wokoło nas, laikowi trudno może być, przekazać w przystępny sposób wiedze na temat tego, ja ona działa i czym właściwie jest. A jest to przecież po prostu urządzenie, które zwielokrotnia energię włożoną w jego pracę. Używana jest ona do wytworzenia odpowiedniej siły nacisku, która jest w stanie zgniatać i formować różnego rodzaju produkty. Choć pierwsze prymitywne modele pracy hydraulicznej powstawały już w okresie starożytnej Grecji, to dopiero w XIX wieku została ona upowszechniona i szeroko wykorzystywana w rodzącym się dopiero przemyśle. Prasa hydrauliczna - http://abh.com.pl/kategorie/stenhoj do swojego działania wykorzystuje prawa Pascala. Mówi ono, że w zamkniętym układzie hydraulicznym, w którym znajduje się określona ciecz, poda się pewną siłę, to zostanie ona zwielokrotniona na wyjściu tego układu. I tak to właśnie działa w przypadku prasy hydraulicznej. Składa się ona z dwóch połączonych ze sobą cylindrów, w których znajduje się olej hydrauliczny. W momencie podania energii na tłok, który pełni funkcje pompy, uzyska się wielokrotność tej energii na drugim tłoku, który pełni funkcję roboczą.

Gdzie jest to wykorzystywane?

Powstaje pytanie, gdzie dokładnie jest to wykorzystywane? Nie trzeba daleko szukać, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie. Wystarczy, chociażby spojrzeć na samochód i znajdujące się w nim hamulce. Niewielka siła, z jaką kierowca naciska na pedał hamulca, ma swoje odzwierciedlenie w bardzo dużej sile, która znajduje się na końcu układu, czyli na zaciskach hamulcowych, które z ogromną siłą ściskają tarcze hamulcowe. Oczywiście różne wersja tego wynalazku, istnieją w o wiele większej liczbie zastosowań. Od powszechnie używanych w domu, po ciężki przemysł.


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image