Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 10.06.2017, 10:09
Francuska ustawa transportowa Loi Macron – z czym to się je?
Polskie firmy świadczące usługi w transporcie międzynarodowym muszą dostosować się do ustawodawstwa obowiązującego w poszczególnych państwach. Największe wyzwanie stanowi ustawa Loi Macron.

Co należy wiedzieć o ustawie Loi Macron?

Ustawa obowiązuje od 1 lipca 2016 r., co oznacza, że firmy transportowe muszą dopełnić wielu formalności. Przede wszystkim muszą wysłać zaświadczenie o delegowaniu pracownika. Musi być ono sporządzone w j. francuskim i należy odnawiać je co 6 miesięcy. Kierowca musi posiadać przy sobie kopię tego zaświadczenia.

Dodatkowo kierowca w razie kontroli musi posiadać w samochodzie:

  • - kartę wynagrodzeń zawierającą stawkę godzinową, stawkę za godziny nadliczbowe,

  • - ksero listy płac potwierdzające stawki i wypłaty,

  • - kopię powołania przez firmę przedstawiciela,

  • - umowę o pracę.




Zadaniem przedstawiciela jest reprezentowanie firmy wobec organów kontrolnych. Przedstawiciel musi spełniać kilka warunków formalnych. Przede wszystkim musi znać język francuski, po drugie musi mieszkać na terenie Francji, po trzecie posiadać francuskie dane kontaktowe (nr telefonu, poczta internetowa). Zatrudnienie pracownika spełniającego te kryteria to bardzo duże obciążenie finansowe dla firmy, dlatego znacznie tańszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy z firmą świadczącą usługi outsourcingu w zakresie transportu międzynarodowego.

Dodatkową zaletą korzystania z usług firm zewnętrznych jest możliwość powierzenia im całościowego rozliczenia czasu pracy kierowców, godzin nadliczbowych oraz delegacji. Nie trzeba w takim wypadku zatrudniać specjalnego pracownika do spraw rozliczeń. Daje to możliwości obniżenia kosztów firmy o składki ZUS oraz dodatkowe koszty zatrudniania na umowę o pracę.

Zlecając przedstawicielstwo trzeba pamiętać o przekazaniu firmie niezbędnych dokumentów. Przez okres 18 miesięcy przedstawiciel, w przypadku kontroli musi udostępnić dokument o powołaniu na przedstawiciela, dokumenty potwierdzające rozliczanie kierowców wg stawki 9,61 € za godzinę, rozliczenie czasu pracy kierowcy za godziny nadliczbowe. Dodatkowo zestawienie urlopów i dni wolnych od pracy.

Więcej o ustawie Loi Macron dowiecie się z www.tachoasystent.pl/oferta/przedstawiciel-we-francji-loi-macron