E 450 – difosforany
Jednym z najbardziej powszechnie stosowanych fosforanów spożywczych, są difosforany. Najczęściej, możemy je znaleźć w różnego rodzaju serach topionych, przetworach mięsnych czy chociażby – w proszku do pieczenia. W naturalnej formie, difosforany występują np. w brokułach, kaszy gryczanej, orzechach włoskich czy w nasionach słonecznika. Wniosek z tego taki, że nawet nie kupując żywności przetworzonej, spożywamy difosforany. Fosforany spożywcze są oznaczone w produktach . Ważne jest jednak to, aby pamiętać o tym, by nie przekroczyć dopuszczalnej ich ilości w naszym organizmie.
Jakie właściwości mają fosforany?
Fosforany, mają bardzo konkretne właściwości, które wpływają korzystnie na zdrowie naszego organizmu. Nierzadko też, ich właściwości okazują się pomocne przy produkcji artykułów spożywczych. W przypadku mięs i produktów mięsnych, fosforany odpowiadają przede wszystkim za nadanie im odpowiednich właściwości. Czytając etykiety na produktach spożywczych, nie panikujmy, kiedy zobaczymy symbole takie jak:
-
- E 338 – jest to kwas fosforowy
-
- E 339 – fosforany sodu (soli)
-
- E 340 – fosforany potasu
-
- E 341 – fosforany wapnia
-
- E 350 – difosforany
Każdy z powyżej wypisanych dodatków spożywczych, w określonych ilościach, które regulowane są normami europejskimi, jest dla naszego organizmu w pełni bezpieczny. Pamiętajmy też, że mięso, aby miało określony smak i zapach, też musi zostać odpowiednio przygotowane do sprzedaży.
Fosforany znajdziemy nie tylko w produktach sensu stricto mięsnych, ale też w takich, w których skład wchodzą chociażby ryby czy mleko. Szerokie zastosowanie znajdują one też w przemyśle piekarniczym (ciastka, pieczywo, wypieki). W napojach bezalkoholowych, także znajdziemy fosforany, które np. mogą odpowiadać za prawidłowe łączenie wody z konkretnymi substancjami w taki sposób, by połączenie to było dla naszego organizmu jak najlepiej przyswajalne. O innych dodatkach spożywczych można przeczytać na stronie: http://overlack.com.pl/lecytyna-sojowa-rzepakowa-slonecznikowa-w-stalej-ofercie-overlack/. Dodatkowo, fosforany – niezależnie od tego o jakim ich rodzaju mówimy – wzbogacają żywność w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki mineralne takie jak magnez, wapń czy żelazo.
Dlaczego fosfor jest nam potrzebny?
Każde dziecko wie, że fosfor wchodzi w skład budulca kości. W znaczącym stopniu bierze on też udział w procesie mineralizacji. Nie możemy też zapominać, że fosfor znajduje się w mięśniach – w dużej mierze odpowiada on za ich prawidłowe funkcjonowanie. Nie ma się zatem przed czym wzbraniać – w naszym organizmie rola fosforu jest bardzo duża. Nie każdy wie, że fosfor odpowiada też za prawidłowe utrzymywanie równowagi kwasowo – zasadowej w naszym organizmie.
Artykuł Partnera