Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 17.02.2017, 10:22
Europejskie Oceny Techniczne - co trzeba wiedzieć?
Europejska Ocena Techniczna stanowi specyfikację techniczną w procesie oceny właściwości użytkowych wyrobu budowlanego. Co należy o niej wiedzieć?

EOT - podstawowe informacje

Europejska Ocena Techniczna wydawana jest na okres pięciu lat z możliwością przedłużenia na kolejne okresy, jednak nie mogą być one dłuższe niż 5 lat. Opłatę za przedłużenie uiszcza wnioskodawca. Stanowi ona dokument odniesienia do sporządzenia deklaracji właściwości użytkowych wyrobu budowlanego przez producenta. Dzięki temu, może otrzymać on certyfikację CE i umieścić symbol - ułatwia to wprowadzanie wyrobów na terenie Unii Europejskiej. 

EOT zawiera informacje o właściwościach użytkowych podlegających zadeklarowaniu, które są wyrażone w poziomach, klasach bądź opisowo. Odnoszą się one do charakterystyk uzgodnionych przez producenta i JOT (Jednostka Operacyjno-Techniczna). Uprzednio kierujemy do JOT wniosek o europejską ocenę techniczną dla zamierzonego zastosowania wyrobu. Uwzględniamy w nim także szczegóły techniczne, które są niezbędne do wdrożenia systemu oceny, a także do weryfikacji. 

Dla jakich wyrobów wydaje się EOT?

Europejska Ocena Techniczna wydawana jest dla jednoznacznie zidentyfikowanego wyrobu, który jest określony przez producenta. Nawet jeżeli kilku producentów wytwarza ten sam wyrób (jeśli chodzi o wymiary, konstrukcję, materiał), mogą się one różnić w technologii, organizacji produkcji, co ma wpływ na końcową jakość lub także zastosowanie, dlatego Europejska Ocena Techniczna musi być odrębna dla różnych producentów wyrobu.

EOT nie dopuszcza do obrotu i stosowania w budownictwie, jak zostało wcześniej wspomniane, stanowi specyfikację techniczną - zwracają uwagę specjaliści z Instytutu Techniki Budowlanej.

Kto może wnioskować o wydanie EOT?

O wydanie Europejskiej Oceny Technicznej wnioskuje producent wyrobu budowlanego bądź upoważniony przez niego przedstawiciel. Wypełniony wniosek, zawierający informacje o rodzaju wyrobu budowlanego, jego opis, zamierzone zastosowanie, deklarowane właściwości użytkowe, zakładach produkcyjnych składamy do Zakładu Oceny Technicznej.

Po otrzymaniu wniosku, sprawdzane jest czy wyrób nie jest na pewno objęty (całkowicie bądź w pełni) normą zharmonizowaną lub inną zharmonizowaną specyfikacją techniczną.

Artykuł Partnera