Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 16.03.2018, 12:24
Dzięki badaniom genetycznym możesz wykryć celiakię
Celiakia jest często występującym w Polsce schorzeniem polegającym na trwałej nietolerancji przez organizm białka roślinnego - glutenu. Metodą przyczyniającą się do prawidłowego wykrycia choroby jest prosty test genetyczny.

Czym jest jest celiakia i w jaki sposób się objawia?

Celiakia (nazywana również chorobą trzewną) jest powszechną nietolerancją pokarmową - szacuje się, że problem ten może dotyczyć jednej na sto osób w naszym kraju. Choroba może ujawnić się w dowolnym momencie życia, najczęściej diagnozowana jest jednak u osób w wieku 30 - 50 lat. Specjaliści wskazują, że u kobiet występuje dwa razy częściej niż u mężczyzn.

W przebiegu celiakii nietolerowanym przez organizm składnikiem jest gluten, czyli białko obecne w ziarnach takich zbóż jak pszenica, żyto czy jęczmień - mówi Magdalena Sikora, specjalista portalu Zdrowegeny.pl

U osób z celiakią gluten jest przyczyną zaniku kosmków jelitowych odpowiedzialnych za procesy wchłaniania składników pokarmowych - zanik ten skutkuje zaburzeniem procesów wchłaniania, a tym samym występowaniem u pacjenta różnorodnych dolegliwości. U chorych mogą pojawić się takie objawy jak zaparcia, wzdęcia, biegunki, niska masa ciała, bóle głowy, niedokrwistość, zmiany skórne, bóle kostno-stawowe, stany depresyjne, zanik szkliwa zębowego czy zaburzenia miesiączkowania.

Celiakia to schorzenie nieodwracalne, a najskuteczniejszą metodą jej leczenia jest całkowite wykluczenie z diety produktów zawierających gluten i odżywianie się w ten sposób przez resztę życia.

Badanie genetyczne w diagnostyce celiakii

Celiakia to schorzenie autoimmunologiczne o podłożu genetycznym. Według specjalistów obciążenie genetyczne ma zasadnicze znaczenie w rozwoju choroby, ale objawy celiakii pojawiają się w konsekwencji dodatkowych czynników - wśród nich wymienia się długotrwały stres, infekcje czy zmiany hormonalne (spowodowane okresem dojrzewania czy ciążą).

Ważną rolę w diagnostyce celiakii pełnią testy genetyczne.

Istotą tych badań jest analiza pobranej od pacjenta próbki materiału genetycznego w kierunku obecności wariantów HLA-DQ8, HLA-DQ2 i HLA-DRB4 - dodaje Magdalena Sikora.

Powyższe warianty są charakterystyczne dla celiakii i znajdują się w materiale genetycznym 99% wszystkich pacjentów. Jeśli więc wynik badania genetycznego wskaże (zobacz badanie na https://zdrowegeny.pl/badania-genetyczne/celiakia), że warianty te u nas nie występują - możemy wykluczyć celiakię z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością. Jednakże należy podkreślić, że około 20% osób z tymi wariantami genetycznymi nie ma żadnych objawów celiakii.

Wykonanie badania genetycznego jest dla pacjenta bardzo proste - najczęściej pobierana jest od niego tylko niewielka próbka krwi żylnej. Test ten wykonuje się tylko raz w ciągu całego życia (wynik będzie obowiązywał już zawsze, gdyż nasz DNA nigdy się nie zmienia), nie jest on ponadto zależny od naszego obecnego stanu zdrowia czy stosowanej przez nas diety - badanie to można więc bezpiecznie wykonywać w przypadku stosowania diety bezglutenowej bez wcześniejszej diagnostyki w kierunku celiakii.

Artykuł Partnera