Odcinek lędźwiowy jest jedną z pięciu części kręgosłupa. Jako że podlega on największym obciążeniem, często w tym właśnie miejscu odczuwany jest ból. Istnieje szereg sposobów zapobiegania tym nieprzyjemnym dolegliwościom, na przykład fizjoterapia, ale równie ważna jest profilaktyka, dzięki której można zapobiegać ich ponownemu pojawianiu się.
W artykule poruszono następujące tematy:
- - Budowa odcinka lędźwiowego kręgosłupa
- - Co powoduje bóle odcinka lędźwiowego w kręgosłupie?
- - Sposoby radzenia sobie z bólem odcinka lędźwiowego kręgosłupa
Budowa odcinka lędźwiowego kręgosłupa
Odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest zlokalizowany w dolnej części pleców. Znajduje się dokładnie pomiędzy odcinkiem piersiowym oraz odcinkiem krzyżowym.
Na odcinek lędźwiowy składa się pięć kręgów, które wyginają się w łuk, tworząc tym samym krzywiznę pleców. Jest ona nazywana inaczej lordozą lędźwiową.
Co powoduje bóle odcinka lędźwiowego w kręgosłupie?
Dolegliwości bólowe zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa, w tym w odcinku lędźwiowym mogą mieć różne przyczyny.
Najczęściej problem ten dotyka osób w wieku powyżej 30-50 roku życia. Aktywuje go szereg czynników, w tym między innymi mechanicznych, neurogennych, a nawet psychogennych.
Główne przyczyny bólów kręgosłupa w odcinku lędźwiowym:
- - nadmierne przeciążenie, na przykład wskutek pracy, nieprawidłowej postawy, nadmiernej dawki ruchu, nadwagi i otyłości, noszenia obuwia na wysokim obcasie
- - dyskopatia – wypadnięcie dysku
- - zmiany zwyrodnieniowe postępujące z wiekiem
- - rwa kulszowa – związana z naciskiem na nerw kulszowy, często w wyniku zmian zwyrodnieniowych, przez stany zapalne, choroby zakaźne i inne choroby
- - ucisk na rdzeń kręgowy, naczynia i nerwy wywołany przez zawężenie kanału nerwowego
- - depresja, stres i inne czynniki psychogenne
- - wady postawy
- - przebyte urazy kręgosłupa
Sposoby radzenia sobie z bólem odcinka lędźwiowego kręgosłupa
Gdy pojawia się ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, stosuje się różne metody leczenia w zależności od stanu zdrowia pacjenta, a także od intensywności bólu.
Najlepszym wyborem w przypadku problemów z kręgosłupem jest odwiedzenie specjalisty, na przykład takiego jak fizjoterapeuta, który będzie mógł zalecić odpowiednie postępowanie.
Fizjoterapia to jedna z nauk medycznych, która skoncentrowana jest na leczeniu różnych dolegliwości. Bazuje ona na wykorzystaniu form fizycznych, głównie przez odpowiednie bodźce. Fizjoterapia pozwala na zlikwidowanie lub złagodzenie procesów chorobowych, a także uśmierzenie bólu.
Najczęściej stosowane metody fizykoterapii:
- - terapia manualna – chiropraktyka, która stanowi połączenie ćwiczeń fizycznych wraz ze specjalnym masażem
- - specjalny masaż leczniczy kręgosłupa zmniejszający dolegliwości i zapewniający relaks
- - ćwiczenia wzmacniające kręgosłup – pacjent może wykonywać je wraz z fizjoterapeutą lub też samodzielnie, w domu
- - fala uderzeniowa – nowoczesna metoda leczenia bólu z wykorzystaniem fali akustycznej o dużym ciśnieniu
- - metody specjalne, na przykład metoda McKenziego, metoda PNF (Proprioreceptive Neuromuscular Facilitation), DNS (Dynamic Neuromuscular Stabilization), łańcuchy Mięśniowe według Metody GDS
Stosuje się również leki przeciwbólowe, które szybko uśmierzają dolegliwości bólowe. W wybranych przypadkach zalecana jest interwencja operacyjna.
Równie ważne jak odpowiednia fizjoterapia w leczeniu bólów kręgosłupa jest profilaktyka tego rodzaju dolegliwości. Dobry gabinet fizjoterapii może zalecić najlepsze postępowanie w tym zakresie.
Profilaktyka bólów kręgosłupa:
- - regularne ćwiczenia na kręgosłup
- - różne formy aktywności ruchowej
- - spadnie na wygodnym łóżku
- - utrzymywanie prawidłowej postawy
- - właściwe podnoszenie ciężarów
- - unikanie nadmiernego obciążenia kręgosłupa
Profesjonalna fizjoterapia i rehabilitacja to specjalność Kliniki Rehabilitacji, Osteopatii i Fizjoterapii REHAORTHOPEDICA z Krakowa. Swoim pacjentom klinika oferuje pełną gamę zabiegów, w tym także skoncentrowanych na kręgosłupie.
Artykuł Partnera