Rodzaje frezów
Frezy można podzielić ze względu na różne czynniki. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest podział ze względu na kształt. Wyróżnić można: frez walcowy, czołowy, walcowo - czołowy, tarczowy, kątowy, kształtowy, do gwintów, placowy i krążkowy. Drugim kryterium, o którym należy pamiętać jest podział ze względu na geometrię ostrzy. Dostępne są frezy walcowe, walcowo - czołowe, tarczowe trzystronne z prostymi ostrzami, trzystronne naprzemianskośne, jednostronne oraz kątowe. Ostatnim podziałem, który warto przywołać, jest podział dotyczący materiału wykonania. Wyróżnić można frez wykonany ze stali szybkotnącej, z węglika, a także ze stali proszkowej.
Jak zbudowany jest frez?
Frez charakteryzuje się bardzo prostą budową. Składa się on z trzech elementów takich jak: część robocza, część chwytowa oraz część łącząca. Część chwytowa ma bliski związek z wszystkimi elementami powiązanymi ze skrawaniem, część łącząca odpowiada za połączenie części roboczej z chwytową, natomiast część chwytowa umożliwia mocowanie narzędzi.
Frezy możesz kupić w sklepie YG-1.pl na stronie internetowej: sklep.yg-1.pl/frezowanie,s1001,cp276,pl.html
Gdzie można wykorzystać frezy?
Frezy znajdują zastosowanie na bardzo różnych płaszczyznach. Przydają się one m.in. do produkcji uzębienia kół walcowych, a także podczas ręcznego gratowania. Dzięki nim można tępić ostre krawędzie, wykonywać promienie, a także frezy. Frezami można przecinać gwinty i wykonywać wiele precyzyjnych prac.
Warto zaznaczyć, że z technicznego punktu widzenia frezowanie do dość skomplikowany proces. Wielką rolę odgrywa w nim dobór właściwych frezów. Ważne jest także zapoznanie się z techniką i trening umiejętności, aby osiągnąć najlepszy efekt.
Jak dobrać frez we właściwy sposób?
Na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta frezów, dlatego ich wybór może sprawić nie lada problem. Odpowiednio dopasowany frez zoptymalizuje procesy technologiczne i pozwolą na doskonałą obróbkę danego materiału. Możliwości jest naprawdę niezwykle dużo.
Przed rozpoczęciem pracy warto określić jaki materiał, będzie poddany obróbce i jakie są oczekiwania związane z zakończeniem tego procesu. Inne narzędzie sprawdzi się do obróbki drewna, a inne do metalu. Trafnie wybrany rodzaj frezu pozwala na optymalne wykorzystanie potencjału narzędzia i zwiększenie możliwości.
Frezy są niemal niezastąpione w najróżniejszych warsztatach stolarskich, na placach budowy, a także podczas wykonywania prac remontowych, rękodzieła, czy przy majsterkowaniu. Są bardzo skuteczne narzędzia od lat wykorzystywane w przemyśle. Dzięki ich pomocy wiele prac staje się o wiele prostszych. Warto zapoznać się z ofertą frezów dostępnych na rynku i wybrać te, które najlepiej się sprawdzą podczas konkretnych prac. W razie problemu warto poprosić o pomoc i radę sprzedawców.
Artykuł Partnera