Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 14.09.2017, 16:58
Czym jest płaskostopie
Nie każdy wie, że właściwie rozwinięta stopa nie powinna dotykać podłoża całą swoją powierzchnią, a tylko trzema miejscami: piętą, głową pierwszej oraz piątej kości w śródstopiu. Kiedy jest to zaburzone, mówimy o płaskostopiu. Dzieli się je na kilka rodzajów, np. płaskostopie podłużne (łuk przyśrodkowy stopy ulega obniżeniu), płaskostopie poprzeczne (łuk poprzeczny przedni stopy ulega obniżeniu). Płaskostopie może być zaawansowane lub niewielkie. Jak sprawdzić, czy cierpimy na tę przypadłość? Otóż wystarczy odcisnąć stopę na mokrym piasku na plaży lub pomalować ją farbą i przyłożyć do białej kartki. Jeśli odciśnie się praktycznie cała, mamy do czynienia z płaskostopiem.

Dlaczego płaskostopie jest takie groźne?


Płaskostopie wbrew pozorom może przynieść wiele nieprzyjemnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Przede wszystkim stopa przyjmuje nienaturalny kształt, co w przyszłości może skutkować dokuczliwymi bólami, problemami z obuwiem itp. Ponadto jest ono przyczyną zwyrodnień układu ruchu, może doprowadzić nawet do skrzywienia kręgosłupa i wad postawy. Poza tym jest to obciążenie dla naszych stawów, między innymi kolan. Płaskostopie sprawia także, że wzrasta ucisk na nerwy, a to może bardzo boleć. Następuje także utrudnienie przepływu krwi. Oprócz tego dla niektórych jest to także defekt natury estetycznej.

Przyczyny płaskostopia


Płaskostopie może mieć bardzo wiele przyczyn. Niektórzy już od najmłodszych lat, a nawet od urodzenia zmagają się z tym problemem. Prawdopodobnie może być to kwestia genetyki i predyspozycji. Oprócz tego płaskostopie można nabyć, a sprzyja temu między innymi długie przeciążenie stóp, wynikające np. z niewłaściwego obuwia może przyczynić się do powstania tej wady, zwłaszcza przy osłabieniu mięśni. Za przyczynę płaskostopia uważa się także nawę oraz zbyt mało aktywności fizycznej.

Walka z płaskostopiem


Na szczęście z płaskostopiem można walczyć. Przede wszystkim dobrze jest robić masaże stóp, a także wzmacniać mięśnie i ćwiczyć stopy. Konieczne jest również chodzenie w wygodnych butach, należy zatem zapomnieć o szpilkach i wąskich pantofelkach. Z płaskostopiem doskonale pomagają walczyć spacery po suchym piasku na plaży. Zazwyczaj konieczne są także wkładki ortopedyczne. Warto wiedzieć, że dobre wkładki ortopedyczne na płaskostopie mogą niekiedy zwalczyć w naprawdę krótkim czasie, innym razem trzeba na efekty trochę poczekać. Czasami dobrze jest także wyposażyć się w specjalne aparaty korygujące, np. palce u stóp. Istotne jest również dbanie w tym czasie o kręgosłup i stawy, które mogą ulegać zwyrodnieniom i skrzywieniom.


Artykuł Partnera