Dla kogo powstał program MdM?
Na szczęście minęły również czasy, gdzie było trzeba żmudnie zbierać informacje, przerabiając kilometry od banku do urzędu. Specjalistyczne witryny zajmujące się zagadnieniem prześcigają się w dostarczaniu informacji. Dzięki stronie poświęconej programowi Mieszkanie dla Młodych – mdmprogram.com odwiedzający będzie na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami, obliczy swoją dopłatę w kalkulatorze MdM czy sprawdzi za pomocą aplikacji swoją zdolność do wzięcia udziału w programie.
MdM powstał, by pomóc młodym na życiowym starcie. Dlatego wprowadzono limit wieku – trzydzieści pięć lat. Nie liczy się jednak sama data urodzenia, a rok w którym kończymy 35 lat. W przypadku par brana pod uwagę jest młodsza osoba ze związku. W przeszłości nie można było być również właścicielem nieruchomości. Wyjątkiem jest udział ułamkowy, który nie zapewniałby odpowiednich warunków mieszkaniowych. System wsparcia oparty jest o liczbę wychowywanych dzieci, dlatego wyżej wymienione ograniczenia nie dotyczą większych rodzin, z trójką pociech.
Co oferuje MdM?
Program skierowany jest do singli, par i małżeństw. Pieniądze nie są uzależnione od stopnia formalizacji związku, a od liczby wychowywanych dzieci. Osoby bezdzietne mogą liczyć na dziesięcioprocentowe wsparcie, z jednym na piętnaście, z dwójką na dwadzieścia, a trójka i więcej to już trzydzieści procent dofinansowania! Co ważne, gdy pojawi się kolejne i złożony zostanie w ciągu sześciu miesięcy wniosek uzyskamy kolejne pięć procent ekstra!
Wachlarz nieruchomości dostępnych w programie MdM jest szeroki. Możemy wybierać pośród ofert z rynku pierwotnego i wtórnego. Duże rodziny mogą szukać mieszkania do 85 metrów kwadratowych, natomiast domu do 110. Dla mniejszych przewidziany metraż jest uszczuplony o 10 metrów. Limit cenowy jest inny dla nowych i używanych lokali, a także indywidualnie ustalany dla każdego województwa. Z rozróżnieniem na największe miasta, gminy sąsiadujące i resztę regionu. Raz na kwartał ceny za metr kwadratowy ustala Bank Gospodarstwa Krajowego.
Ustawa reguluje również warunki zawarcia umowy kredytu hipotecznego, który może wziąć udział w programie. Wkład własny nie może być wyższy niż 50% całości. Kredyt musi być zaciągnięty na 15 lat, w złotówkach. Banki przychylnym okiem patrzą na związki, które mają dzieci i na osoby posiadające umowę o pracę na czas nieokreślony.
Mimo iż w programie udział wziąć można tylko raz, daje on szereg ciekawych możliwości. W wielu przypadkach finansuje on wkład własny, a nawet sporo więcej. Ciągle jest szansą dla ludzi poszukujących swojego miejsca, nowego startu. Warto poczytać, zorientować się w temacie i przestać marzyć, a zacząć realizować. Tysiące ludzi już skorzystało z pomocy programu Mieszkanie dla Młodych. Trochę wiary we własne możliwości i Tobie też się uda.