Z OSTATNIEJ CHWILI
Wieczorna interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie / 700 000 zł dla szpitala w Suchej Beskidzkiej / Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / Poszukiwani listem gończym z gminy Stryszawa! / Mając prawie 2 promile z impetem wjechał w ogrodzenie / Powiatowy Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych klas VI-VIII / Interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie oraz Łętowni / Prowadził samochód pod wpływem narkotyków. Został zatrzymany / Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom - eliminacje powiatowe / Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Twój głos w sprawie bezpieczeństwa! / Edukacja zawodowa na pierwszym miejscu / Interwencja Straży Pożarnej w Łętowni / Od kwietnia wzrosły jednorazowe odszkodowania wypadkowe z ZUS: sprawdź zmian
Dodano dnia 21.04.2016, 18:41
Czy muszę rejestrować polskie auto w UK?
Jeżeli posiadasz samochód zarejestrowany w Polsce i przeprowadzasz się do UK, zapewne zadajesz sobie pytanie: „Czy mogę jeździć w Anglii na polskich blachach? Jeśli tak, to jak długo?”.

W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź i dowiesz się, jak to jest z polskim autem w Wielkiej Brytanii.

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, jak długo możesz poruszać się po angielskich drogach samochodem zarejestrowanym w Polsce, jest Twój status. Jeżeli jesteś turystą mieszkającym w innym kraju Unii Europejskiej i nie przebywasz w Anglii na stałe, masz prawo do półrocznego korzystania z brytyjskich dróg publicznych w ciągu jednego roku kalendarzowego i nie musisz w związku z tym przerejestrowywać auta na brytyjskie.

Nie ma znaczenia, czy przebywasz pół roku bez przerwy w jednym ciągu, czy jesteś w UK kilka razy przez 2-3 miesiące – tak czy siak górny limit bez konieczności  rejestracji wynosi 6 miesięcy.

Jeżeli zachodzi potrzeba przedłużenia 6-miesięcznego okresu zezwolenia, należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym oddziałem HM Revenue & Customs podając powód, dla którego pojazd musi pozostać w UK dłużej. Czy decyzja tego organu będzie dla nas korzystna, ciężko powiedzieć.

Angielski rezydent

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeżeli przebywasz w Anglii na stałe, masz zatrudnienie i płacisz podatki – wówczas musisz niezwłocznie przerejestrować samochód zgodnie z brytyjskimi przepisami i uzyskać tamtejszy dowód rejestracyjny. Można to zrobić w jednym z biur DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency). W przeciwnym razie, w przypadku kontroli policja może nawet skonfiskować Twój pojazd z uwagi na brak opłaconego ubezpieczenia.

Do wyjątków należą sytuacje, gdy mieszkając na stałe na Wyspach, pracujesz w innym kraju UE i czasowo użytkujesz samochód lub gdy samochód jest leasingowany przez firmę z innego państwa należącego do UE.

Źródło: Odszkodowania UK