Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 08.07.2017, 10:49
Czy można wziąć w leasing używane auto? Czy to się opłaca? Podpowiadamy
Leasing samochodowy to atrakcyjny ekonomicznie, nowoczesny sposób finansowania pojazdów. Nie wszyscy wiedzą, że przedmiotem umowy leasingowej może być nie tylko nowe, ale również używane auto. W artykule sprawdzimy, czy leasing samochodów używanych się opłaca. Podpowiemy również, czy każdy używany pojazd może być jego przedmiotem.

Podpisując umowę leasingową nabywasz prawo do korzystania z jej przedmiotu (czyli samochodu), w zamian za terminowe regulowanie rat leasingowych. Przedmiotem umowy leasingowej może być nie tylko nowy, ale również używany pojazd. Czy leasing samochodów używanych jest opłacalny? Jak najbardziej.

Sfinansowanie nowego samochodu poprzez leasing często bywa nieuzasadnione ekonomicznie. Zwłaszcza, że znaczna część przedsiębiorców poszukuje pojazdów niekoniecznie „z pierwszej ręki”, ale spełniających konkretne oczekiwania. Warto pamiętać także, że nowe auto zaraz po wyjeździe z salonu traci kilka, a nawet kilkanaście procent swojej wartości. Czy warto narażać się na dużo wyższe koszty tylko po to, aby poczuć zapach nowej tapicerki i nacieszyć oczy soczystą barwą karoserii?

Wiek samochodu używanego a leasing

Większość leasingodawców umożliwia finansowanie pojazdów nie starszych niż 4-6 lat. Wiek samochodu często bywa powiązany z długością trwania umowy leasingowej. Z reguły suma wieku auta oraz długości trwania umowy nie może przekroczyć 7-8 lat. Jeśli zdecydujesz się na leasing trzyletniego samochodu, będziesz mógł użytkować go jeszcze przez 3-4 lata.

Pojazd będący przedmiotem leasingu oficjalnie pozostaje własnością leasingobiorcy. Choć dla wielu osób może być to sporą niedogodnością, warto spojrzeć na tę kwestię z innego punktu widzenia.



Leasing samochodów używanych – komfort i wygoda użytkowania



W większości przypadków to właśnie leasingodawca jest odpowiedzialny za rejestrację pojazdu, jego ubezpieczenie, dokonywanie serwisów i napraw. Twoim zadaniem jest więc jedynie użytkowanie oraz tankowanie samochodu. Leasing umożliwi znaczące ograniczenie obowiązków, związanych z eksploatacją pojazdu. A to przełoży się na oszczędność czasu, który w dzisiejszych czasach jest towarem deficytowym.



Leasing samochodów używanych niesie za sobą także istotne korzyści podatkowe. Przedsiębiorcy, którzy podpiszą umowę leasingu operacyjnego, odliczą od podstawy opodatkowania kapitałową i odsetkową część raty leasingowej oraz bieżące opłaty, wynikające z użytkowania pojazdu. Dzięki temu zmniejszy się ona nawet o kilka tysięcy złotych. A to pozwoli zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie.



Leasing pozwala także na odliczenie podatku VAT. W zależności od celów, do jakich będziesz wykorzystywał pojazd, może być to 100% (jeśli auto służy jedynie do celów służbowych) lub 50% stawki (jeśli przedsiębiorca korzysta z samochodu także prywatnie).



Kolejną zaletą wynikającą z podpisania umowy leasingowej jest możliwość wymiany auta nawet co kilkanaście miesięcy. Po wygaśnięciu umowy leasingu operacyjnego jej przedmiot może, ale wcale nie musi, stać się własnością leasingobiorcy.



Jeśli nie wykupisz użytkowanego samochodu, możesz po prostu zwrócić go do leasingodawcy. Nie będziesz musiał zaprzątać sobie głowy sprzedażą pojazdu, tworzeniem aukcji na portalach internetowych czy odbieraniem telefonów od potencjalnych klientów. Zamiast tego możesz po prostu… podpisać kolejną umowę leasingową i cieszyć się nowszym, lepiej wyposażonym autem.



Jednym z czynników, które mogą zniechęcać przedsiębiorców, jest wyższy niż w przypadku nowego auta czynsz inicjalny (czyli opłata wstępna). Jeśli przedmiotem umowy leasingowej jest nowy pojazd, jego wysokość waha się z reguły od 0 do 10%. W przypadku auta używanego może być to nawet 20-40%. Na szczęście, nie musi być to regułą.

Jeśli chcesz uniknąć angażowania własnych środków finansowych, sięgnij po Leasing SMARTPLAN, oferowany przez Toyota Leasing. Leasing SMARTPLAN to gwarancja rat niższych nawet o 60%, możliwość wymiany samochodu nawet co rok oraz niska wpłata własna – już od 0%.


Artykuł Partnera