Jakie posadzki najlepiej się sprawdzą w Twojej firmie?
Największą popularnością w dalszym ciągu cieszą się tradycyjne rozwiązania, polegające na wykładaniu wewnątrz hal przemysłowych posadzek betonowych, a także utworzonych z solidnego żelbetonu. Taka sytuacja nie powinna jednak nikogo dziwić, gdyż posadzki takie - przy swojej stosunkowo niskiej cenie – zapewniają uzyskanie wszelkich podstawowych właściwości solidnej podłogi. Wykazują więc wystarczającą odporność na dosyć duże ciężary, długotrwałą wilgoć, a także wszelkiego rodzaju mechaniczne zniszczenia, takie jak pylenie czy kruszenie.
Okazuje się jednak, że posadzki betonowe mogą nie zdać egzaminu w przypadku wyjątkowo trudnych warunków produkcyjnych. Okazać się wtedy może, że niezbędne będzie zastosowanie dodatkowych powłok żywicznych, które znacząco podniosą kluczowe parametry posadzek z betonu. Tym samym podłoga uzyska znacznie skuteczniejsze właściwości antypoślizgowe, a także możliwa stanie się praca nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Posadzki z nałożoną specjalną powłoką, mogą więc być wykładane nawet na zewnątrz budynku, gdyż nie ulegają zniszczeniom bez względu na aktualnie panującą temperaturę, opady atmosferyczne, czy też długotrwałe promieniowanie słoneczne.
Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę?
Bardzo istotne jest również to, czy posadzka betonowa jest w wystarczającym stopniu odporna na kontakt ze żrącymi i toksycznymi substancjami, które przecież nieraz mogą przedostać się na powierzchnię podłogową w budynku gospodarczym. Założenie żywicznej powłoki pozwoli skutecznie wchłonąć wszelkie smary, chemiczne środki oraz inne substancje, które mogłyby wniknąć w strukturę betonu. Podłoga będzie jednocześnie w najwyższym stopniu zabezpieczona przed pyleniem, kruszeniem, a także powstawaniem zarysowań i pęknięć. Uda się tym samym zachować ją przez bardzo długi czas niemal w nienaruszonym stanie.
Jeszcze większą czujność należy zachować, jeżeli zamierzamy wykładać tradycyjne posadzki betonowe w miejscach, gdzie przebiegają codzienne prace w warunkach wysokiego napięcia elektrycznego czy obecności materiałów łatwopalnych. W tego typu sytuacjach, konieczne staje się uzyskanie niezawodnych właściwości antyelektrostatycznych.
Na terenie produkcyjnym każdego przedsiębiorstwa, które zajmuje się regularnym wytwarzaniem żywności, niezbędne jest zarazem uzyskanie takich parametrów posadzek, które są zgodne z aktualnie obowiązującymi normami Sanepidu, a także bezpieczeństwa i higieny pracy. Pod tym względem przodują obecnie nowoczesne posadzki flowfresh.
Nie zapominaj o walorach estetycznych!
Posadzki betonowe nie zawsze spełnią ponadto swoją rolę, jeżeli zależy nam na wysokich parametrach estetycznych. W obiektach użyteczności publicznej (szpitale, placówki oświatowe etc.), możemy więc spotkać się najczęściej ze specjalnie wzbogacanymi posadzkami, które wprowadzają do pomieszczenia stylowy klimat. Są one dodatkowo w najwyższym stopniu zabezpieczone pod kątem antypoślizgowym, aby zagwarantować optymalny stopień bezpieczeństwa.
Istnieją ponadto posadzki o wyjątkowo efektownych fakturach, nietuzinkowej kolorystyce i unikalnych wzorach. Sprawdzają się one najlepiej zwłaszcza na terenie budynków sakralnych, kulturalnych i wszędzie tam, gdzie walory estetyczne odgrywają kluczową rolę.
Podsumowanie:
Warto zatem zastosować się do powyższych zaleceń, jeżeli stoimy przed koniecznością wyłożenia posadzek w halach produkcyjnych swojej firmy. Wybór tradycyjnych posadzek betonowych w większości przypadków okaże się wystarczający, jednak istnieją sytuacje, kiedy muszą być one wzbogacone o dodatkowe parametry, jakie zapewniają chociażby specjalne powłoki żywiczne.
Materiał powstał dzięki wsparciu Itbud, producentowi tworzącemu posadzki betonowe, grunty oraz masy naprawcze.