Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 09.06.2021, 21:32
Ciekły azot w kuchni? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Masz ochotę na kulinarne eksperymenty, chętnie odwiedzasz topowe lokale i fascynujesz się innowacyjnymi sposobami przygotowywania efektownych dań? Sprawdź, co musisz wiedzieć o kuchni molekularnej. Czym jest, jakie doznania zapewnia i co wspólnego z nią ma ciekły azot? Na te i inne pytania wokół skroplonego gazu odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Czym jest ciekły azot i co wspólnego ma z kuchnią?

Pozyskiwany najczęściej z powietrza, na drodze separacji, czyli oczyszczenia sprężonego powietrza, w konsekwencji ogrzewania podlega skropleniu. Ciekły azot, bo o nim mowa charakteryzuje się brakiem barwy, smaku i zapachu. Jeśli ma zachować wszystkie właściwości, musi być prawidłowo przechowywany. Odpowiednim rozwiązaniem w zakresie zabezpieczenia ciekłego azotu będzie naczynie Dewara, dostępne w sklepie Cryogen.



Zastanawiasz się, co wspólnego ma ciekły azot z gotowaniem i jakie miejsce zajmuje w kuchni? Okazuje się, że w topowych lokalach znaczące. Przede wszystkim dlatego, że pozwala osiągnąć rezultaty, których nie zapewni żadna z tradycyjnych metod. Czy ciekły azot w kuchni jest bezpieczny? Okazuje się, że tak. Co decyduje o jego popularności?

Ciekły azot w kuchni eksperymentalnej – dlaczego jest wykorzystywany?

Ciekły azot wyróżnia się szeregiem zalet, które decydują o możliwości wykorzystania go w gastronomii. Należą do nich brak smaku, barwy i zapachu. Dzięki takiej specyfikacji, ciekły azot pozwala na szybkie zamrażanie produktów spożywczych, przy jednoczesnym zachowaniu ich charakterystycznych właściwości, w tym również konsystencji i jędrności.

Jakie rezultaty gwarantuje wykorzystanie ciekłego azotu w kuchni? Jednym słowem – spektakularne! Szybkie i efektowne zamrożenie potrawy to nie wszystko. W trakcie konsumpcji posiłku zaobserwujesz, jak para wodna wylatuje nie tylko z Twoich ust, ale także – z nosa!

Jak ciekły azot wpływa na jedzenie?

Już wiesz, że nie zmienia smaku, zapachu i konsystencji posiłków, a jednocześnie – zapewnia angażującą rozrywkę podczas konsumpcji. Jak jeszcze ciekły azot wpływa na jedzenie?

- Zanurzenie pokarmu w ciekłym azocie pozwoli Ci uzyskać spektakularny efekt. Danie lub jego składnik pokryje się cienką warstwą lodu, sam produkt, wewnątrz lodowej bańki będzie natomiast ciepły;

- Kuchnia eksperymentalna to również niecodzienne smaki. Lody o smaku jajecznicy na bekonie albo sorbet inspirowany mojito z wykorzystaniem ciekłego azotu mogą powstać w zaledwie pięć minut!

Ciekły azot w kuchni – co jeszcze musisz wiedzieć?

Bezpieczne wykorzystanie ciekłego azotu w kuchni, opiera się nie tylko na prawidłowym przechowywaniu gazu. Konieczne będzie stosowanie określonych zasad w praktyce, zwłaszcza jeśli zależy Ci na spektakularnych efektach. Zatem – jakie tajemnice skrywa ciekły azot?

- Chcesz, żeby danie przygotowane z wykorzystaniem ciekłego azotu było trwałe? Zadbaj, by w jego składzie znalazło się możliwie dużo tłuszczu. Takie rozwiązanie zapewni także inne korzyści, na przykład – obniży ryzyko poparzenia języka.

- Pamiętaj, że ciekły azot osiąga temperaturę niemal – 200 stopni Celsjusza i dlatego może być niebezpieczny. Warto zatem każdorazowo zakładać nie tylko rękawiczki, ale także – gogle ochronne. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę fakt, że ciekły azot może powodować poważne uszkodzenia ciała.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image