Pandemia a ceny transferowe – konsekwencje dla firm
Trudne pod względem ekonomicznym czasy najprawdopodobniej będą wymagały podjęcia wielu trudnych decyzji. Odpowiednie zarządzanie warunkami transakcyjnymi może wpłynąć na ograniczenie negatywnych skutków zatrzymania gospodarczego w grupach kapitałowych, pozwalając na optymalizację zobowiązań podatkowych i redukcję kosztów pozyskania kapitału. Jednocześnie jednak aktualna sytuacja rynkowa niesie za sobą znaczące konsekwencje dla cen transferowych. Jakie?
- - Wiele firm wykaże stratę biznesową i podatkową za 2020 rok, co będzie oznaczało konieczność prowadzenia dokumentacji cen transferowych i pełnego raportowania. Jednocześnie wymaga to stałego kontrolowania polityki cen transferowych – najlepiej na bieżąco, by uniknąć konieczności wprowadzania korekt z końcem roku.
- - Pojawiająca się konieczność dokonywania nietypowych, jednorazowych transakcji może być trudna do uzasadnienia w przyszłości, podczas kontroli. Dlatego wszelkie operacje powinny być odpowiednio zaprojektowane i udokumentowane pod względem ich ekonomicznego uzasadnienia.
- - Koszt finansowania spółek nie będzie odpowiadał warunkom rynkowym. Należy więc weryfikować na bieżąco warunki finansowania.
- - Kontrole obecnie przeprowadzanych transakcji będą się odbywać co najmniej za dwa lata, w zupełnie innej rzeczywistości gospodarczej. Należy to wziąć pod uwagę, dbając o przygotowanie szczegółowej dokumentacji i analiz dotyczących transakcji.
- - Warto rozważyć odpowiednie szkolenia z przygotowywania dokumentacji cen transferowych dla pracowników działów odpowiadających za rozliczenia podatkowe. Listę tego typu szkoleń znajdziemy między innymi na https://eventis.pl/szkolenia/ceny-transferowe. Firmy z województwa małopolskiego znajdą tego typu szkolenia w Krakowie: https://eventis.pl/szkolenia/krakow.
Właściwa dokumentacja cen transferowych
Ceny transferowe zyskują na znaczeniu wraz z trudną sytuacją ekonomiczną. Odpowiednie zarządzanie stosowaną polityką może stanowić jednak wyzwanie. Warto pamiętać, że powinna ona uwzględniać aspekty rynkowe i zapewniać odpowiednie przepływy pieniężne oraz wyniki finansowe dla poszczególnych podmiotów. Jednocześnie musi jednak uwzględniać założenia modelu biznesowego grupy i być bezpieczna w zakresie podatków. Konieczna jest też właściwa dokumentacja cen transferowych, która może się stać przedmiotem drobiazgowej kontroli organów podatkowych.
Zmiany w wprowadzane w cenach transferowych, między innymi pojawienie się nowego formularza rozliczeniowego TPR, powoduje konieczność przeprowadzania odpowiednich szkoleń ze zmian w cenach transferowych. Pomogą one zapewnić bezpieczeństwo podatkowe przedsiębiorstwu. Co istotne, nie warto oszczędzać na tego typu szkoleniach i kursach z cen transferowych, ponieważ ich koszt stanowi ułamek kosztów jakie może być zmuszone ponieść przedsiębiorstwo, jeśli nie będzie w stanie udokumentować rynkowego charakteru cen transferowych.
Czytaj również: Podatkowy wrzesień, czyli czas na dokumentację cen transferowych.