Co to jest rehabilitacja stomatologiczna?
Rehabilitacja stomatologiczna obejmuje różnego typu działania terapeutyczne, których celem jest usunięcie dysfunkcji w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni narządu żucia, a także powiązanych z nimi narządów w obszarze jamy ustnej i twarzoczaszki. Dotyczy zatem układu odpowiadającego za niezwykle istotne funkcje – gryzienie, żucie, połykanie, mówienie, ale też wyrażanie emocji, a nawet oddychanie.
Celem rehabilitacji stomatologicznej może być poprawa ruchomości w stawach skroniowo- żuchwowych (a nawet w całym układzie czaszkowo-szyjno-żuchwowym), zminimalizowanie dolegliwości bólowych czy nadmiernych napięć w tkankach miękkich twarzy. Zabiegi fizjoterapeutyczne służą poprawie komfortu życia pacjenta. Pozwalają też ograniczyć ryzyko rozwoju znacznie poważniejszych dolegliwości. Wszelkie pr0blemy w obszarze czaszki mogą bowiem stać się przyczyną zaburzeń w odległych nawet obszarach ciała.
Kiedy potrzebna jest rehabilitacja stomatologiczna?
Rehabilitacja stomatologiczna może okazać się pomocna w przypadku wszelkich dolegliwości i zaburzeń czynności związanych z narządem żucia i jego okolicami, niezależnie od ich przyczyny. Fizjoterapii mogą poddać się osoby z różnego typu schorzeniami wrodzonymi, przewlekłymi, ale też z problemami, które powstały na skutek urazów lub w związku z zabiegami stomatologicznymi czy ortodontycznymi.
Wskazaniem do rehabilitacji stomatologicznej mogą być:
- bóle zębów, żuchwy, szczęki, a także bóle jamy ustnej, twarzy, głowy, karku,
- trzaski i przeskakiwanie w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych,
- trudności z otwieraniem i zamykaniem ust,
- problemy z przełykaniem, żuciem czy ziewaniem,
- stany zapalne lub zwyrodnieniowe w obrębie twarzoczaszki,
- problemy stomatologiczne takie, jak pęknięcia szkliwa czy recesja dziąseł,
- wady zgryzu, a także wady postawy,
- bruksizm (zgrzytanie zębami)
- łzawienie oczu, uczucie rozsadzania gałki ocznej,
- szum w uszach, zaburzenia słuchu,
- urazy mechaniczne (w wypadku drogowym),
- stany o operacjach w obrębie jamy ustnej,
- korekta ortodontyczna zębów,
- nawykowe żucie gumy,
- obgryzanie paznokci.
Na czym polega rehabilitacja stomatologiczna?
Pacjent zgłaszający się na rehabilitację stomatologiczną w Krakowie czy Poznaniu, w pierwszej kolejności zostaje poddany kompleksowej diagnozie, która zwykle wykracza poza kontrolę stanu jamy ustnej. Fizjoterapia opiera się na leczeniu przyczynowym, więc w pierwszej kolejności należy ustalić dokładny powód dysfunkcji.
Oferta rehabilitacji stomatologicznej jednego z gabinetów w Krakowie obejmuje szereg technik, spośród których najczęściej wykorzystuje się:
- terapię manualną – masaże twarzy, techniki rozluźniania mięśni, usprawniania ruchu stawów, itp.,
- kinezyterapię – ćwiczenia wzmacniające mięśnie, zwiększające ruchomość w stawach (zwykle dotyczą nie tylko twarzy, ale też górnych odcinków kręgosłupa),
- fizykoterapię – jonoforezę, laseroterapię, ultradźwięki (mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne),
- fizjoprofilaktykę – ćwiczenia wzmacniające mięśnie twarzy i poprawiające stan receptorów czucia, opracowane pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta, do samodzielnego wykonywania w domu.
Artykuł Partnera