Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 05.01.2017, 19:09
Bramy garażowe – jaką wybrać?
Wybór bramy do garażu nie jest prosty, tym bardziej że rynek oferuje szeroki asortyment. Pierwszymi kryteriami wyboru będą najprawdopodobniej wygląd i cena. Jednak kupując bramę garażową, warto zwrócić także uwagę na inne aspekty, które mogą okazać się znacznie istotniejsze.

Rodzaje bram garażowych i ich budowa

Bramy garażowe można podzielić na dwie podstawowe kategorie. W jednej z nich płaszczyzna bramy otwierana jest w bok, na jedną lub dwie strony, w drugiej otwierana do góry.

Do pierwszej kategorii należą bramy rozwierne. Stanowią one najprostsze w konstrukcji i obsłudze rozwiązanie. Brama rozwierna zbudowana jest z ościeżnicy i osadzonych na niej skrzydeł. Skrzydła te z reguły są symetryczne, choć niektórzy producenci i dostawcy oferują także bramy, których skrzydła mogą być asymetryczne, przy czym węższe skrzydło pełni wtedy dodatkowo funkcję drzwi do garażu. Nie wymagają one nadproża w świetle wjazdu do garażu oraz wolnego miejsca wewnątrz.

Z kolei bramy otwierające się do góry to bramy uchylne, bramy roletowe i bramy segmentowe. Najprostsze są bramy uchylne, których niepodzielone na segmenty skrzydło unosi się do góry. Jednak w czasie unoszenia wysuwa się ono przed lico budynku, dlatego do swobodnego otworzenia konieczne jest zachowanie przestrzeni pomiędzy autem a bramą. Wady tej nie posiadają bramy roletowe i segmentowe. Ich skrzydła podzielone są na segmenty, które – w przypadku skrzydeł roletowych – nawijają się na zlokalizowany pod sufitem wał lub – w przypadku bram segmentowych – chowają się w zlokalizowanej pod sufitem prowadnicy. Bramy otwierane do góry wymagają nadproża odpowiedniej do rodzaju bramy wysokości oraz miejsca na instalację stelaży i prowadnic.

Czym się kierować przy wyborze bramy?

Wybierając bramę garażową, należy określić, gdzie i jak będzie ona używana oraz z jakich materiałów będzie wykonana. Jeśli dojazd do garażu jest swobodny i w jego sąsiedztwie nie brakuje miejsca, to dobrym rozwiązaniem będzie prosta w konstrukcji brama rozwierna lub uchylna.

Z kolei, jeśli ilość swobodnej przestrzeni przed wjazdem do garażu jest ograniczona i uniemożliwia ona zastosowanie bramy rozwiernych lub uchylnych, to znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie bram roletowych lub segmentowych. Nie wymagają one wolnej przestrzeni przed garażem do działania, ponieważ ich płaszczyzna podnosi się pionowo do góry. Poleca się je szczególnie w przypadku małej ilości miejsca przed garażem lub garaży wychodzących bezpośrednio na ulicę. Do niektórych modeli bram segmentowych, uchylnych lub rozwiernych, można dodatkowo domówić drzwi przejściowe, które ułatwią wchodzenie lub opuszczenie garażu bez konieczności otwierania całej bramy.

Istotna jest także sama konstrukcja skrzydeł. O ile w przypadku nieogrzewanego, wolno stojącego garażu właściwości termoizolacyjne skrzydła nie są niezbędne, o tyle w przypadku garaży zlokalizowanych w budynkach ogrzewanych i termoizolowanych konieczna jest odpowiednia izolacja termiczna skrzydła. Taką możliwość dają m.in. skrzydła, które są wypełnione pianą poliuretanową oraz zaopatrzone w dodatkowe uszczelki chroniące wnętrze garażu przed ucieczką ciepłego powietrza.

Wybierając bramę, warto także zastanowić się nad automatycznym pilotem otwierającym automatycznie bramę. Rozwiązanie jest to bardzo wygodne, ponieważ nie ma konieczności opuszczania auta, np. w czasie opadów atmosferycznych. Z kolei dodatkowe zabezpieczenia rozblokowujące umożliwiają bezproblemowe otworzenie bramy od zewnątrz w czasie braku zasilania układu napędowego bramy.

Szeroki wybór wyżej wymienionych typów bram, wyprodukowanych przez renomowanych producentów, prezentuje na swojej stronie internetowej www.odb.com.pl/products/bramy firma ODB, która ponadto zapewnia usługowy montaż zakupionych w niej wyrobów.


Artykuł Partnera