Szukajmy pomocy w leczeniu bólu
Ból skutecznie obniża nasze samopoczucie. Aby z nim efektywnie walczyć – trzeba rozpoznać jego przyczynę, a następnie dobrać odpowiednie sposoby walki z bólem. Osoby cierpiące na przewlekłe bóle mogą skorzystać z pomocy specjalistycznych poradni oraz instytutów diagnostyki i leczenia bólu. To instytucje zatrudniające specjalistów z różnych dziedzin medycyny, lekarzy i fizjoterapeutów, których celem jest kompleksowa pomoc i wsparcie oraz nowoczesne leczenie pacjentów cierpiących z powodu bólu.
Co i dlaczego boli?
Osoby dorosłe najczęściej skarżą się na ból głowy oraz ból mięśni i stawów. Jakie mogą być przyczyny tych dolegliwości?
- - Ból głowy. Częste bóle głowy odczuwa ponad 40% dorosłych, najczęściej są to napięciowe bóle głowy i migreny. Napięciowy ból głowy - może obejmować całą głowę lub ograniczać się do okolic czoła, skroni lub potylicy; jego przyczyny nie są dobrze rozpoznane; napięciowy ból głowy najczęściej trwa krótko (od pół godziny do kilku godzin), ale może również być odczuwany przez kilka dni; towarzyszyć mu mogą zaburzenia snu i zmęczenie, nadwrażliwość na hałas oraz obniżenie apetytu. Migrena – to choroba wieloczynnikowa, mającą podłoże genetyczne; jej ataki trwają najczęściej od kilku do kilkudziesięciu godzin i mogą im towarzyszyć m.in.: światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki oraz nudności.
- - Bóle stawów. To ból zlokalizowany w obrębie stawów, którego przyczyną może być uszkodzenie lub przeciążenia stawu albo otaczających go struktur (np. więzadeł lub ścięgien). Osoby starsze mogą skarżyć się na bóle stawów będące wynikiem choroby zwyrodnieniowej. Ból stawów mogą być również objawem poważnej choroby, dlatego nie należy go lekceważyć – zwłaszcza gdy nie ustępuje przez kilka dni i towarzyszą mu inne objawy (np. ocieplenie i zaczerwienienie okolic stawu, zmęczenie, gorączka, brak apetytu i zmniejszenie masy ciała).
- -Bóle mięśni. Najczęściej występującym bólem mięśni jest ten spowodowany wysiłkiem fizycznym (nadmiernym przeciążeniem mięśni) – ten rodzaj bólu najczęściej nie wymaga leczenia. Bóle mięśni mogą również towarzyszyć infekcjom (w tym: przeziębieniu i grypie) oraz wiązać się z różnego rodzaju patologiami toczącymi się w organizmie (schorzeniami neurologicznymi, zaburzeniami endokrynologicznymi, niedoborami witamin i substancji mineralnych).
Leczenie bólu
Istotne jest odpowiednie dopasowanie siły działania leku przeciwbólowego do stopnia nasilenia dolegliwości bólowych. Wybór leku powinien zawsze uwzględniać wszystkie dane z wywiadu lekarskiego, w którym został opisany m.in. charakter bólu oraz oceniono jego natężenie (w oparciu o dostępne skale). Ważne jest również zastosowanie właściwej dawki – tak jednorazowej, jak i dobowej. Oczekiwania pacjenta co do leku przeciwbólowego są zawsze takie same: ma działać szybko i odpowiednio długo, najlepiej bez jakichkolwiek efektów ubocznych. Składnikiem wielu leków przeciwbólowych jest kwas acetylosalicylowy mający działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Produkcję kwasu acetylosalicylowego rozpoczęto pod koniec XIX wieku – zastąpiono nim wówczas kwas salicylowy, który miał podobne właściwości, ale drażnił błony śluzowe żołądka i miał nieprzyjemny, gorzki smak. Kwas acetylosalicylowy udało się uzyskać w laboratoriach firmy Bayer (dokonał tego chemik, Feliks Hoffman) i nadano mu fabryczną nazwę: Aspirin („a” od acetylosalicylowy, „spir”- nazwa rośliny i „in” – nazwy leków przeciwbólowych miały dawniej taką właśnie końcówkę).
Czytaj także o objawach i sposobach leczenia przeziębienia i grypy >> http://lublin.naszemiasto.pl/artykul/przeziebienie-a-grypa-jakie-sa-ich-objawy-i-jak-leczyc,4128208,art,t,id,tm.html
Na całym świecie przyjmowane jest rocznie około 40 ton aspiryny, która może uśmierzać bóle różnego typu (m.in. bóle głowy i zębów, mięśni i stawów, a także bóle przewlekłe towarzyszące chorobom nowotworowym). Jeśli zdecydujemy się sięgnąć po aspirynę w celu uśmierzenia bólu lub obniżenia gorączki – skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą.