Rodzajów miodów jest bardzo dużo a to za sprawą sprytnych pszczelarzy, którzy przewożą swoje ule wraz z pszczołami w różne miejsca. W tym celu ustawiają swoją "wędrowną pasiekę" przy konkretnych polach uprawnych, aby jego bzykające owady zbierały nektar tylko danej rośliny. W efekcie otrzymamy miód gatunkowy.
Jednym z takich miodów nektarowych odmianowych jest miód lipowy. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to gatunek, który można łatwo pozyskać. Wszystko dlatego, że w Polsce bardzo ciężko spotkać gaj lipowy, pośród którego można byłoby ustawić ule. Co więcej, nawet jeśli już się uda znaleźć miejsce z kilkoma lipami to pszczoły, jak już wspomnieliśmy na początku, potrafią przelecieć nawet 10 km. Wobec tego nie mamy gwarancji, iż nektar w większości będzie pochodził z kwiatów lipy. Z tych właśnie powodów miód lipowy jest dość rzadko spotykanym gatunkiem, jak również jego cena jest znacznie wyższa niż miodu wielokwiatowego.
Pomimo dysproporcji cenowej warto sięgnąć po miód odmianowy - lipowy. Charakteryzuje on się, wyjątkowym smakiem oraz zapachem. Zaraz po otwarciu słoiczka można rozpoznać charakterystyczny zapach kwitnącej lipy. Z koli nasz język oprócz słodyczy będzie wyczuwał minimalną ostrość. Jeśli chodzi o barwę prawdziwego miodu lipowego to będzie oscylowała pomiędzy intensywnym pomarańczowym a złocistym. Nie inaczej będzie wyglądał po krystalizacji, kiedy przyjmie postać drobnoziarnistą, a jego barwa nieco zjaśnieje. Miód lipowy to bardzo dobry pomysł na prezent, szczególnie dla osoby ciekawej świata, która jednak ceni tradycyjne polskie smaki.
Uwaga. Miód należy kupować zawsze ze sprawdzonego źródła. Najlepiej u zaprzyjaźnionego pszczelarza lub w sprawdzonym sklepie z produktami pszczelimi. Nigdy nie kupuj miodów na rynkach, targach lub przydrożnych straganach, gdyż tam najczęściej miód jest zafałszowany.
Artykuł Partnera