Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka ogłasza nabór projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Sucha Beskidzka na lata 2025-2035.
-
Istotą całego dokumentu, w tym listy projektów rewitalizacyjnych jest także perspektywa finansowa Unii Europejskiej - Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 -2027 (FEM). W ramach FEM 2021-2027 wskazane zostały zasady i wytyczne realizacji przedsięwzięć i projektów w ramach gminnego programu rewitalizacji.
-
Zgodnie z zapisami ww. wytycznych działania rewitalizacyjne będą prowadzone na podstawie strategii IIT (Innych Instrumentów Terytorialnych). Funkcję strategii pełnić będą gminne programy rewitalizacji przygotowane na podstawie ustawy o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r., pod warunkiem spełnienia wymogów wynikających z art. 29 rozporządzenia ogólnego (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r.).
-
W ramach GPR jako IIT:
- - przewiduje się prowadzenie kompleksowej rewitalizacji społecznej, fizycznej, gospodarczej i przestrzennej obszarów zdegradowanych objętych rewitalizacją, w oparciu o GPR;
- - podejmowane interwencje prowadzić będą do zmniejszenia nierówności społeczno-gospodarczych w wymiarze terytorialnym na poziomie lokalnym i ponadlokalnym oraz przestrzennej koncentracji problemów rozwojowych, w zdegradowanych fragmentach miast;
- - wspierane będą przedsięwzięcia kompleksowe rozumiane są jako zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności i gospodarki, ładu przestrzennego i zrównoważonego gospodarowania przestrzenią, skoncentrowane terytorialnie i prowadzone przy aktywnym udziale interesariuszy rewitalizacji.
Wspierane będą w szczególności:
- Infrastruktura kultury:
- rozwój m.in. domów kultury, bibliotek (mediatek), muzeów, w tym wyposażenie w nowe technologie.
- dokumentowanie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa niematerialnego.
- Ochrona i opieka nad zabytkami:
- wspieranie prac konserwatorskich, restauratorskich i zabezpieczających oraz robót budowalnych przy zabytkach nieruchomych wraz z ich otoczeniem, umożliwiających zachowanie dotychczasowych lub nadanie nowych funkcji zabytków. Objęte wsparciem zabytki, będą mogły pełnić funkcje w szczególności kulturalne, edukacyjne.
- Oferta turystyczna
- rozwój szlaków turystycznych oraz tworzenie produktów turystycznych bazujących na lokalnych potencjałach oraz walorach kulturowych i przyrodniczych, dzięki wsparciu infrastruktury do potrzeb zrównoważonej turystyki i stworzenia ponadlokalnej oferty turystycznej.
-
W związku z przeprowadzonymi badaniami diagnostycznymi skupiającymi się na delimitacji obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji oraz na podstawie Uchwały Nr VII/63/2024 Rady Miasta Sucha Beskidzka z dnia 29 listopada 2024 r. obszar rewitalizacji wyznaczono na części obszaru zdegradowanego obejmującego jednostkę referencyjną nr 5, której obszar pomniejszono o: zwarty obszar leśny oraz osuwiskowy w jego południowo-zachodniej części, obszar nieużytków nad rzeką Skawą oraz niewielki obszar leśny i nieużytków nad potokiem w rejonie ul. Szpitalnej.
-
Mając na uwadze powyższe kolejnym etapem prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji jest określenie katalogu konkretnych działań i zadań, które powinny zostać zrealizowane na wyznaczonym obszarze rewitalizacji.
-
Propozycje mogą być zgłaszane zarówno przez osoby fizyczne, jak i przez instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, koła, kluby, podmioty gospodarcze itp. Szczególnie zachęcamy przedsiębiorstwa oraz organizacje pozarządowe zainteresowane uwzględnieniem swoich zadań w opracowywanym Programie Rewitalizacji do wypełniania poniższego formularza. Przedsięwzięcia można zgłaszać dla wyznaczonego obszaru rewitalizacji: jednostka referencyjna nr 5.
-
Zgłoszenia można dokonywać wypełniając elektroniczny formularz na stronie: https://ankieta.deltapartner.org.pl/fiszka_projektowa_gpr_sucha_beskidzka lub przesyłając wypełniony formularz (w załączniku) bezpośrednio na adres email: inwestycje@sucha-beskidzka.pl w terminie do dnia 22.01.2025 r.
-
Mapa obszaru rewitalizacji jest dostępna w załączniku.
Sucha Beskidzka