Z OSTATNIEJ CHWILI
Dramat zwierzęcia: Właściciele przez 6 lat trzymali psa w piwnicy. Usłyszeli zarzuty - powiatsuski24.pl / Pod wpływem alkoholu i pod warstwą śniegu wybrał się na przejażdżkę - czytaj na powiatsuski24.pl / Pożar ciągnika siodłowego z naczepą w Mucharzu - czytaj na powiatsuski24.pl / Budzów - samochód wypadł z drogi - czytaj na powiatsuski24.pl / Wicemarszałek Witold Kozłowski w Suchej Beskidzkiej - czytaj na powiatsuski24.pl / Pierwsza akcja Honorowych Dawców Krwi w nowym roku - czytaj na powiatsuski24.pl / Trwają zapisy na XVI Otwarty Turniej Szachowy Ziemi Suskiej 2025 - czytaj na powiatsuski24.pl /
Dodano dnia 14.01.2025, 10:49
Ogłoszenie Burmistrza miasta Sucha Beskidzka.
Ogłoszenie Burmistrza miasta Sucha Beskidzka o naborze projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Sucha Beskidzka na lata 2025 - 2035.

Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka ogłasza nabór projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Sucha Beskidzka na lata 2025-2035.
-

Istotą całego dokumentu, w tym listy projektów rewitalizacyjnych jest także perspektywa finansowa Unii Europejskiej - Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 -2027 (FEM). W ramach FEM 2021-2027 wskazane zostały zasady i wytyczne realizacji przedsięwzięć i projektów w ramach gminnego programu rewitalizacji. 
-

Zgodnie z zapisami ww. wytycznych działania rewitalizacyjne będą prowadzone na podstawie strategii IIT (Innych Instrumentów Terytorialnych). Funkcję strategii pełnić będą gminne programy rewitalizacji przygotowane na podstawie ustawy o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r., pod warunkiem spełnienia wymogów wynikających z art. 29 rozporządzenia ogólnego (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r.).
-

W ramach GPR jako IIT:

  • - przewiduje się prowadzenie kompleksowej rewitalizacji społecznej, fizycznej, gospodarczej i przestrzennej obszarów zdegradowanych objętych rewitalizacją, w oparciu o GPR;
  • - podejmowane interwencje prowadzić będą do zmniejszenia nierówności społeczno-gospodarczych w wymiarze terytorialnym na poziomie lokalnym i ponadlokalnym oraz przestrzennej koncentracji problemów rozwojowych, w zdegradowanych fragmentach miast;
  • - wspierane będą przedsięwzięcia kompleksowe rozumiane są jako zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności i gospodarki, ładu przestrzennego i zrównoważonego gospodarowania przestrzenią, skoncentrowane terytorialnie i prowadzone przy aktywnym udziale interesariuszy rewitalizacji.

Wspierane będą w szczególności:

  • Infrastruktura kultury:

- rozwój m.in. domów kultury, bibliotek (mediatek), muzeów, w tym wyposażenie w nowe technologie.

- dokumentowanie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa niematerialnego.


  • Ochrona i opieka nad zabytkami:

- wspieranie prac konserwatorskich, restauratorskich i zabezpieczających oraz robót budowalnych przy zabytkach nieruchomych wraz z ich otoczeniem, umożliwiających zachowanie dotychczasowych lub nadanie nowych funkcji zabytków. Objęte wsparciem zabytki, będą mogły pełnić funkcje w szczególności kulturalne, edukacyjne.


  • Oferta turystyczna

- rozwój szlaków turystycznych oraz tworzenie produktów turystycznych bazujących na lokalnych potencjałach oraz walorach kulturowych i przyrodniczych, dzięki wsparciu infrastruktury do potrzeb zrównoważonej turystyki i stworzenia ponadlokalnej oferty turystycznej.
-

W związku z przeprowadzonymi badaniami diagnostycznymi skupiającymi się na delimitacji obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji oraz na podstawie Uchwały Nr VII/63/2024 Rady Miasta Sucha Beskidzka z dnia 29 listopada 2024 r. obszar rewitalizacji wyznaczono na części obszaru zdegradowanego obejmującego jednostkę referencyjną nr 5, której obszar pomniejszono o: zwarty obszar leśny oraz osuwiskowy w jego południowo-zachodniej części, obszar nieużytków nad rzeką Skawą oraz niewielki obszar leśny i nieużytków nad potokiem w rejonie ul. Szpitalnej.
-

Mając na uwadze powyższe kolejnym etapem prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji jest określenie katalogu konkretnych działań i zadań, które powinny zostać zrealizowane na wyznaczonym obszarze rewitalizacji.

-

Propozycje mogą być zgłaszane zarówno przez osoby fizyczne, jak i przez instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, koła, kluby, podmioty gospodarcze itp. Szczególnie zachęcamy przedsiębiorstwa oraz organizacje pozarządowe zainteresowane uwzględnieniem swoich zadań w opracowywanym Programie Rewitalizacji do wypełniania poniższego formularza. Przedsięwzięcia można zgłaszać dla wyznaczonego obszaru rewitalizacji: jednostka referencyjna nr 5.

-
Zgłoszenia można dokonywać wypełniając elektroniczny formularz na stronie: https://ankieta.deltapartner.org.pl/fiszka_projektowa_gpr_sucha_beskidzka lub przesyłając wypełniony formularz (w załączniku) bezpośrednio na adres email: inwestycje@sucha-beskidzka.pl w terminie do dnia 22.01.2025 r.

-
Mapa obszaru rewitalizacji jest dostępna w załączniku.

 

Burmistrz Miasta      
Sucha Beskidzka     
STANISŁAW LICHOSYT

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image