Z OSTATNIEJ CHWILI
Konkurs Grantowy Działaj Lokalnie 2025 / Jadwiga i Kinga wydrążą tunele kolejowe / Emocje na spotkaniu z Karolem Nawrockim w Suchej Beskidzkiej - zobacz film / Na podwójnym gazie wiózł odpady. Szybka reakcja świadka / MaratonMTB Stryszawa 2025 / Sucha Beskidzka - Zbiórka odpadów wielkogabarytowych i elektronicznych
Dodano dnia 27.02.2025, 11:37
Stop pożarom traw - Zobacz jak szybko rozprzestrzenia się pożar traw !
Szybki bieg to ok. 15 km/h. Natomiast prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. Czy jesteś pewny, że wypalając trawy, zdążysz uciec?...

Najwięcej pożarów traw odnotowuje się w marcu i kwietniu. Stanowią one ponad połowę wszystkich pożarów traw. Miniony weekend przyniósł tragiczne informacje o pożarze nieużytków rolnych w miejscowości Modlica w województwie łódzkim. W pogorzelisku strażacy odnaleźli zwęglone zwłoki mężczyzny. To pierwszy pożar traw w tym roku, który zakończył się tragedią.

 

O zagrożeniach związanych z wypalaniem traw przypomnieli dziś na briefingu prasowym wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar oraz zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Marcin Głogowski.

 

Nie igraj z ogniem!

- Pamiętajmy! Wypalanie traw jest skrajnie niebezpieczne! Ogień bardzo szybko wymyka się spod kontroli, zagrażając ludziom, zwierzętom i środowisku. Nie wypalaj traw – to nie oczyszcza ziemi, a może kosztować życie! Pożar jest zawsze szybszy niż człowiek! W tym roku mamy już blisko 300 interwencji Państwowej Straży Pożarnej w Małopolsce związanych z wypalaniem traw! Apelujemy o rozwagę! – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

 

Statystyki

- Liczba interwencji małopolskich strażaków jest niestety bardzo wysoka. Od 1.01.2025 r. do 26.02.2025 r. wyjeżdżaliśmy już 279 razy do pożarów traw, w roku 2024 w tym samym okresie – 57 razy!!! W ubiegłym roku podczas wypalania traw w województwie ranne zostały 3 osoby. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych. W całym roku 2024 strażacy wyjeżdżali do pożarów traw w Małopolsce 1247 razy. Najwięcej w powiatach: krakowskim – 347, nowosądeckim – 188, tarnowskim – 108 –podaje zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Marcin Głogowski.

 

Edukować…

- Każdego rokuna początku marca rozpoczyna się kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw”. Edukujemy, przestrzegamy, przypominamy. Niestety, tej kampanii niejednokrotnie towarzyszą opisy tragicznych zdarzeń, których z pewnością można było uniknąć – dodaje zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Marcin Głogowski.

 

Pożary traw można ograniczyć, przestrzegając kilku zasad:

  • - zaniechanie wypalania – nawet jeśli wydaje się, że wypalenie trawy jest szybkim sposobem na uporządkowanie terenu, warto pamiętać, że to działanie przynosi więcej szkód niż pożytku;
  • - prawidłowe zarządzanie odpadami roślinnymi – zamiast wypalać trawę, warto kompostować roślinne resztki lub oddać je do punktów selektywnej zbiórki odpadów;
  • - edukujmy innych – przekazujmy wiedzę i przypominajmy, że pożary traw są szkodliwe i zabronione.

 

… i karać

Wypalanie traw jest nielegalne i podlega surowym sankcjom, m.in.:

- ustawa o ochronie przyrody – dodany został art. 130a: kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 30 000 złotych;

- kodeks karny (art. 163) – w przypadku spowodowania pożaru, który zagraża życiu, zdrowiu lub mieniu znacznej wartości, kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

 

Błędne przekonanie

Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

 

- To błędne przekonanie. Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Ziemia wyjaławia się, a do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych. Niszczone są miejsca lęgowe, może ginąć wiele gatunków zwierząt gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Bywa, że takie pożary przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie ludzie tracą dobytek całego życia... Dlatego nieustająco apelujemy: stop wypalaniu traw! – podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

 

Strażacy mogą być bardziej potrzebni gdzieś indziej…

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych.

 

Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.

Zobacz jak szybko rozprzestrzenia się pożar traw:

 

 

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image