Z OSTATNIEJ CHWILI
Interwencja straży pożarnej na os. Beskidzkim w Suchej Beskidzkiej - czytaj na powiatsuski24.pl / Trzy osoby zatrzymane w związku z wczorajszym zdarzeniem w Stryszawie - czytaj na powiatsuski24.pl / Osielec - Pijany kierowca spowodował kolizję - czytaj na powiatsuski24.pl / Pożar budynku mieszkalnego w Jordanowie - czytaj na powiatsuski24.pl / Pościg za kierowcą bmw, uszkodzony radiowóz, ranni policjanci - czytaj na powiatsuski24.pl / Babia Góra Winter Camp – Półkolonia Zimowa 2025 - czytaj na powiatsuski24.pl /
Dodano dnia 10.12.2024, 14:24
Ponad 1700 przekroczeń prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.
Od 1 stycznia do 9 grudnia br., w Małopolsce policjanci ujawnili 1730 wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego jest ich o 255 więcej. Ta liczba pokazuje, że kierujący nadal decydują się na popełnianie tak rażącego wykroczenia w ruchu drogowym, które często jest przyczyną tragedii na drogach.

W ciągu 11 miesięcy br., w Małopolsce doszło do 2338 wypadków, w których zginęło 98 osób, a 2702 zostały ranne. W 91 % sprawcami tych zdarzeń byli kierujący. Z danych statystycznych wynika, że główną przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym było niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu. Z tego powodu zginęło 38 osób, co stanowi 49 % ogółu ofiar śmiertelnych, które zginęły z winy kierującego pojazdem. Dlatego, w trosce o bezpieczeństwo na drodze wszystkich uczestników ruchu drogowego, tak ważne są policyjne działania kontrole kierujących w zakresie przestrzegania obowiązujących limitów prędkości. 

Od początku roku do największej ilości zdarzeń drogowych doszło na drodze powiatowej. Ta kategoria drogi okazała się najbardziej niebezpieczna. Doszło tam bowiem do 44 % wszystkich zaistniałych w Małopolsce wypadków. 

Policja przypomina, że: 
• - przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
• - jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu — okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
• - natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy, zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat). 


źródło/foto: Małopolska Policja. 

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image