Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 09.08.2024, 10:59
Ponad 1000 praw jazdy zatrzymanych w Małopolsce za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym
Od początku roku, 1005 kierujących w Małopolsce straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Niestety, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego jest ich o 181 więcej. Ta liczba pokazuje, że nadal kierujący decydują się na popełnianie tak rażącego wykroczenia w ruchu drogowym, które często jest przyczyną tragedii na drogach.

W ciągu siedmiu miesięcy br. w Małopolsce doszło do 1430 wypadków, w których zginęły 62 osoby, a 398 zostało rannych. W 92 % sprawcami tych zdarzeń byli kierujący. Z danych statystycznych wynika, że główną przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym było niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. Z tego powodu zginęły 24 osoby, co stanowi 42 % ogółu ofiar śmiertelnych, które zginęły z winy kierującego pojazdem. Dlatego, w trosce o bezpieczeństwo na drodze wszystkich uczestników ruchu drogowego, tak ważne są policyjne działania kontrole kierujących w zakresie przestrzegania obowiązujących limitów prędkości.

Jeśli chodzi o główną przyczynę wypadków, to siedmiomiesięczna analiza zdarzeń drogowych wykazała nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Z tego powodu doszło do 326 wypadków, można więc powiedzieć, że co 4. wypadek zaistniał z tej właśnie przyczyny.

Od początku roku do największej ilości zdarzeń drogowych doszło na drogach powiatowych. Ta kategoria dróg okazała się najbardziej niebezpieczniejsza. Doszło tam bowiem do 45 % wszystkich zaistniałych w Małopolsce wypadków.

Przypominamy, że:
• przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
• jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
• natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy, zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).


Za: KWP Kraków. 

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image