Z OSTATNIEJ CHWILI
Kolory udaru malowane pędzlem - wernisaż wystawy Szczepana Kachnica / IMGW ostrzega! Silny wiatr, przymrozki, opady śniegu i oblodzenie / Białka - Pożar poddasza budynku mieszkalnego / Mentzen z wąsem, Trzaskowski - Do Berlina. Zniszczone banery wyborcze / Babia Góra - Akcja ratunkowa GOPR / Małopolscy policjanci szkolą ratowników medycznych / Uwaga! Będzie wiało! / Rekrutacja uzupełniająca do Przedszkola Sióstr Serafitek w Makowie Podhalańskim / Wieczorna interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie / 700 000 zł dla szpitala w Suchej Beskidzkiej / Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / Poszukiwani listem gończym z gminy Stryszawa! / Mając prawie 2 promile z impetem wjechał w ogrodzenie / Powiatowy Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych klas VI-VIII / Interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie oraz Łętowni / Prowadził samochód pod wpływem narkotyków. Został zatrzymany / Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom - eliminacje powiatowe / Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Twój głos w sprawie bezpieczeństwa!
Dodano dnia 05.04.2025, 11:47
Małopolscy policjanci szkolą ratowników medycznych.
Funkcjonariusze z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zorganizowali kolejne szkolenie z samoobrony dla ratowników Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Warsztaty, które odbywają się od 2 lat w ramach współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie a Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym mają na celu poprawę bezpieczeństwa ratowników medycznych i przygotowanie ich na sytuacje, w których mogą spotkać się z agresją ze strony pacjentów.

Ratownicy medyczni ćwiczyli sposoby odparcia bezpośredniego ataku na swoje życie i zdrowie poprzez wykorzystanie technik obezwładnienia agresywnej osoby zarówno na macie, jaki i w miejscach w jakich przychodzi pracować na co dzień czyli wnętrzu karetki.

W związku z atakami na ratowników medycznych, do których dochodziło w ostatnich miesiącach w całej Polsce, podjęto decyzję o intensyfikacji szkoleń w tym zakresie. W ramach współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie a Małopolskim Urzędem Wojewódzkim policyjni instruktorzy taktyk i technik interwencji przeprowadzą cykl szkoleń z zakresu samoobrony dla ratowników medycznych z całego województwa małopolskiego. Szkolenia będą odbywać się począwszy od kwietnia do końca 2025 roku.  Powyższe przedsięwzięcia odbywać się będą w  siedmiu jednostkach na terenie województwa małopolskiego tj. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Oddziale Prewencji Policji w Krakowie, w Komendzie  Miejskiej Policji w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie oraz w Komendach Powiatowych Policji w Nowym Targu i Wadowicach. W tym czasie zostanie przeszkolonych około 1200 osób z personelu zespołów wyjazdowych Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego tj. lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek.

Nie tylko policjanci, ale również personel medyczny, wykonując swoje obowiązki, korzysta z takiej samej ochrony prawnej, jak funkcjonariusze publiczni. Każdy, kto dopuści się znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej lub czynnej napaści na osobę wykonującą medyczne czynności ratunkowe, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Zespoły ratownictwa medycznego niejednokrotnie dysponowane są w miejsca o podwyższonym ryzyku wystąpienia agresji gdzie w trakcie podejmowanych medycznych czynności ratunkowych są narażeni na atak ze strony nietrzeźwych i agresywnych osób w stosunku do których podejmują działania, a nawet samych poszkodowanych. Ministerstwo Zdrowia proponuje zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Rozpoczęły się już prace legislacyjne w tym zakresie.

za: MP.










Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image