Ratownicy medyczni ćwiczyli sposoby odparcia bezpośredniego ataku na swoje życie i zdrowie poprzez wykorzystanie technik obezwładnienia agresywnej osoby zarówno na macie, jaki i w miejscach w jakich przychodzi pracować na co dzień czyli wnętrzu karetki.
W związku z atakami na ratowników medycznych, do których dochodziło w ostatnich miesiącach w całej Polsce, podjęto decyzję o intensyfikacji szkoleń w tym zakresie. W ramach współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie a Małopolskim Urzędem Wojewódzkim policyjni instruktorzy taktyk i technik interwencji przeprowadzą cykl szkoleń z zakresu samoobrony dla ratowników medycznych z całego województwa małopolskiego. Szkolenia będą odbywać się począwszy od kwietnia do końca 2025 roku. Powyższe przedsięwzięcia odbywać się będą w siedmiu jednostkach na terenie województwa małopolskiego tj. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Oddziale Prewencji Policji w Krakowie, w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie oraz w Komendach Powiatowych Policji w Nowym Targu i Wadowicach. W tym czasie zostanie przeszkolonych około 1200 osób z personelu zespołów wyjazdowych Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego tj. lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek.
Nie tylko policjanci, ale również personel medyczny, wykonując swoje obowiązki, korzysta z takiej samej ochrony prawnej, jak funkcjonariusze publiczni. Każdy, kto dopuści się znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej lub czynnej napaści na osobę wykonującą medyczne czynności ratunkowe, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Zespoły ratownictwa medycznego niejednokrotnie dysponowane są w miejsca o podwyższonym ryzyku wystąpienia agresji gdzie w trakcie podejmowanych medycznych czynności ratunkowych są narażeni na atak ze strony nietrzeźwych i agresywnych osób w stosunku do których podejmują działania, a nawet samych poszkodowanych. Ministerstwo Zdrowia proponuje zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Rozpoczęły się już prace legislacyjne w tym zakresie.
za: MP.